Logo stránky Úvodná stránka
Krížik
BodO meste
BodFotogaléria
BodMestá v okolí
Stupava
Stupava
Svätý Jur
Svätý Jur
Pezinok
Pezinok
Modra
Modra
Senec
Senec
Šamorín
Šamorín
Bratislava 2

Druhý bratislavský okres zaberá juhovýchodnú časť Bratislavy. Jeho najväčšou časťou je Ružinov so 70.000 obyvateľmi, okrem toho ho tvoria dve kedysi samostatné obce Podunajské Biskupice a Vrakuňa. Medzi zaujímavosti sa dá zaradiť niekoľko kaštieľov a čoraz ohrozenejšie predvojnové budovy tovární, z ktorých časť už zničili developeri.

Csákyho kaštieľ v Prievoze. 19. storočie. Krásna ulica, Ružinov.Historickejšou časťou Ružinova je pôvodne samostatná obec Prievoz. V čase pričlenenia k Bratislave v roku 1946 mala viac ako 8000 obyvateľov, bola teda väčšia než nejedno mestečko na Slovensku. Uprostred Prievozu stojí kaštieľ z 19. storočia, ktorý pôvodne patril rodine Csákyovcov a dnes jeho priestory využíva ženská rehoľa. Prievoz sa rozrastal najmä za prvej republiky a z tohto obdobia pochádza i jeho zaujímavá, aj keď značne schátraná budova radnice.

Prievozská radnica. Prvá republika. Radničné námestie, Ružinov.Na území Ružinova zostalo ešte niekoľko starých tovární, ktoré začiatkom 20. storočia tvorili dôležitú súčasť bratislavského priemyslu. Pravdepodobne najkrajšou z nich je bývalá cvernovka zo začiatku 20. storočia na Trnavskej ulici. Bývalú fabriku zrejme čaká prestavba, pri ktorej sa začlení do areálu nových výškových budov. Ďalšie továrne však dopadli horšie - budovy Kablovky z konca 19. storočia nedávno napriek protestom verejnosti zbúrali a podobne dopadla i výrobňa bakelitu Gumon. Namiesto nich majú vyrásť mrakodrapy. Neexistuje už ani rafinéria Apollo, keďže ju zbombardovali za druhej svetovej vojny.

Na Martinskom cintoríne v Ružinove je náhrobok prezidenta vojnového Slovenského štátu Jozefa Tisa, ktorého popravili za spoluprácu s nacistami. Prezidentov hrob sa viackrát stal dejiskom stretnutí extrémistov a skinheadov. Tisove pozostatky, pokiaľ skutočne boli pravé, keďže okolo nich bolo viacero nejasností, však katolícka cirkev pred časom pochovala na hrade v Nitre.

Kostol sv. Mikuláša. Stredovek. Vetvárska ulica, Podunajské Biskupice.V Podunajských Biskupiciach, kde bolo v minulosti silne zastúpené maďarské obyvateľstvo, stoja dva kaštiele. Oba sú prestavané - kaštieľ z 18. storočia sa stal súčasťou nemocnice a druhé panské sídlo v neďalekej osade Lieskovec chátra, pričom slúžilo aj ako sklad. Podunajské Biskupice mali v stredoveku charakter poddanského mestečka a okrem rodinných domov sa v nich dodnes dá nájsť i niekoľko poschodových historických budov. Jednou z nich je miestny úrad zo začiatku 20. storočia. Biskupický kostol má ešte románske korene.

Najmenej pamiatkovou časťou okresu Bratislava II je Vrakuňa. Staršie stavby tam reprezentuje kaplnka z 19. storočia. Vrakuňu i Podunajské Biskupice poznačila za komunizmu výstavba sídliska Dolné Hony, ktorá radikálne zmenila zloženie obyvateľstva.

Podrobné informácie o ďalších častiach mesta:
Bratislava 1
Bratislava 3
Bratislava 4
Bratislava 5
Copyright © 2011 Ján Filip
ÚVOD Krúžok PROJEKT Krúžok LINKY