Logo stránky Úvodná stránka
Krížik
BodO meste
BodFotogaléria
BodMestá v okolí
Stupava
Stupava
Svätý Jur
Svätý Jur
Pezinok
Pezinok
Modra
Modra
Senec
Senec
Šamorín
Šamorín
Bratislava 3

Severovýchodné predmestia Bratislavy patria pod okres Bratislava III. Jeho súčasťou je sídlisková mestská časť Nové Mesto s niekoľkými obytnými domami z prvej Československej republiky, a dve bývalé vinohradnícke obce Rača a Vajnory. Rača mala istý čas charakter mestečka a uchovala si niekoľko menších kaštieľov a kúrií.

Bývalá konská železnica. 19. storočie. Krížna ulica, Nové Mesto.Najstaršou budovou časti Nové Mesto je bývalá stanica konskej železnice z polovice 19. storočia. Od tejto budovy štartovali v 40. rokoch 19. storočia konské povozy po koľajniciach najprv do neďalekého Svätého Jura, potom do Trnavy a nakoniec aj do Serede. Mestská časť si stanicu cení ako svoju najväčšiu pamiatku a jej podobizeň si dala i do erbu.

Bytové domy Unitas. Prvá republika. Šancová ulica, Nové Mesto.Nové Mesto má spomedzi bratislavských častí (s výnimkou centra mesta) asi najviac zachovalú architektúru z časov prvej republiky. Niekoľkoposchodové bytové domy dávajú tvár Legionárskej, Šancovej a najmä Vajnorskej ulici, na ulici Zátišie zas stojí viacero rodinných domov z tohto obdobia. Zo začiatku 20. storočia pochádzajú kasárne v areáli ministerstva obrany na Kutuzovovej ulici. Už za socializmu vznikla budova internátu Mladá garda od známeho architekta Emila Belluša. Internát je charakteristický hodinovou vežičkou.

Čo sa naopak už nezachovalo, sú historické priemyselné budovy. Obeťou developerov sa stala budova továrne Danubius Elektrik na Račianskej, podobne skončil i mlyn medzi Račianskou a Kukučínovou. Ešte v 90. rokoch zbúrali aj starú železničnú stanicu Slovany na Riazanskej, namiesto ktorej dnes stojí parkovisko. Väčšiu časť dnešného Nového Mesta už tvoria panelákové sídliská.

Bývalý nemecký kultúrny dom. 19. storočie. Ulica Barónka, Rača.Rača si za socializmu napriek panelákovej výstavbe predsa len uchovala charakter niekdajšieho vinohradníckeho mestečka. Osudu plošného búrania unikla len tesne, krátko pred pádom komunistického režimu jej centrum bránili aktivisti a záchrana starej Rače patrila k prvým náznakom konca socializmu. Na Námestí Andreja Hlinku upútajú dva poschodové kaštiele, na priľahlej ulici zas poschodová kúria. Katolícky kostol má stredoveký pôvod, evanjelický je z 19. storočia. Zrejme najväčšou historickou budovou Rače je niekdajší nemecký kultúrny dom z 19. storočia.

Kostol Sedembolestnej Panny Márie. Stredovek, Baničova ulica, Vajnory.K Rači patrí i malá železničná štvrť Východné s viacerými železničnými budovami z čias konca Uhorska. Rušňové depo vo Východnom slúži preto nadšencom na pravidelné zrazy historických lokomotív a železnice si tam zriadili múzeum.

Viac vidiecky charakter majú Vajnory. Podobne ako Rača boli v minulosti vinohradníckou obcou, aj ich názov je odvodený z nemeckého slova Wein. Podobne ako v Rači aj vajnorský kostol má stredoveké múry. Hlavnú ulicu lemujú ľudové rodinné domy.

Podrobné informácie o ďalších častiach mesta:
Bratislava 1
Bratislava 2
Bratislava 4
Bratislava 5
Copyright © 2013 Ján Filip
ÚVOD Krúžok PROJEKT Krúžok LINKY