Logo stránky Úvodná stránka
Krížik
BodO meste
BodFotogaléria
BodMestá v okolí
Prievidza
Prievidza
Nováky
Nováky
Handlová
Handlová
Bojnice
5 100 OBYVATEĽOV

Väčšina ľudí do Bojníc smeruje na zámok alebo do zoologickej záhrady, takže historické centrum tohto mestečka je trochu mimo pozornosti. Námestie s barokovými či renesančnými domami, hradby či Prepoštská jaskyňa pod miestnou farou však tiež stoja za pohľad.

Bojnický zámok. Prestavba z 19. storočia. Zámok a okolie.Zámok patrí medzi najviac navštevované pamiatky na Slovensku. Nie každý návštevník vie, že jeho vzhľad je ovplyvnený romantickou prestavbou z konca 19. storočia, ktorú uskutočnil posledný šľachtický majiteľ Ján Pálffy podľa vzoru zámkov na francúzskej Loire. Zámok má i staršie gotické a renesančné časti. Ročne priláka asi 200.000 návštevníkov, časť z nich príde na tradičný Festival duchov a strašidiel.

Bývalý pivovar. 18. storočie. Hurbanovo námestie.Aj bez Pálffyovského zámku, na ktorom v histórii vládli aj páni z Jelšavy, Noffryovci či Thurzovci, by Bojnice boli najviac historickým mestečkom prievidzského okresu. Na námestí, ktoré nie je až tak poznamenané socialistickými úpravami, sa zachovala napríklad budova pivovaru z 18. storočia a Pálffyho koniareň. V renesančnom dome zas sídli knižnica. Zostali aj časti hradieb zo 16. storočia okolo centra mesta.

Prepoštská jaskyňa.Ďalšia historická časť Bojníc sa nachádza kúsok od námestia na Sládkovičovej ulici. Kostol svätého Martina postavili v gotickom slohu, vedľa neho je baroková fara. No a pod farou sa dá nájsť známa Prepoštská jaskyňa, kde sa našli úlomky neandertálskych nástrojov a množstvo ďalších predmetov z neskorších období doby kamennej. Kedysi bola jaskyňa úplne voľne prístupná, nedávno do nej nainštalovali múzeum a atmosféru pravekého obydlia dokreslili maketami praľudí či umelou hlavou mamuta. Archeologické nálezy v tejto lokalite trochu stratili na hodnote, keďže prvé prieskumy za prvej republiky v jaskyni boli amatérske a niektoré artefakty sa pomiešali dokopy.

Záhradný dom. 18. storočie. Hviezdoslavova ulica.Dlhú historickú tradíciu majú aj bojnické kúpele. Tie sú vzdialené kus cez park od zámku. Kúpeľná budova s názvom Mier pochádza ešte zo 16. až 17. storočia, vila Gabriela vznikla koncom 19. storočia.

Úplne najnavštevovanejšia atrakcia Bojníc zoologická záhrada až tak dlhú históriu nemá. Vznikla v roku 1955, čo ju však stále robí najstaršou zoologickou záhradou na Slovensku. Čo sa týka návštevnosti, ročne sa na bojnické zvieratá príde pozrieť zhruba 370.000 ľudí, druhá najviac navštevovaná je bratislavská s asi štvrť miliónom návštevníkov.

Copyright © 2013 Ján Filip
ÚVOD Krúžok PROJEKT Krúžok LINKY