Logo stránky Úvodná stránka
Krížik
BodO meste
BodFotogaléria
BodMestá v okolí
Šamorín
Šamorín
Veľký Meder
Veľký Meder
Galanta
Galanta
Dunajská Streda
23 500 OBYVATEĽOV

Dunajská Streda je centrom Žitného ostrova a zároveň mesto s najväčším podielom maďarského obyvateľstva zo všetkých okresných miest na Slovensku. Centrum je väčšinou socialistické, hoci zbúrané staré domy sa snažia aspoň čiastočne nahradiť modernou architektúrou s podobnými prvkami. Z histórie trhového zemepanského mestečka, ktorému dala koncom 19. storočia a za prvej republiky tvár početná židovská menšina, sa však predsa niekoľko pamiatok zachovalo. Patrí medzi ne "Žltý kaštieľ" z 18. storočia, dva kostoly, niekoľko meštianskych domov na Hlavnej ulici a okresný súd.

Katolícky kostol Nanebovzatia Panny Márie. Stredovek Námestie Ármina Vámbéryho.Dunajská Streda bola od stredoveku miestom trhov, ako o tom svedčí už jej názov. Katolícky kostol sa spomínal ešte v 14. storočí, a aj jeho súčasný vzhľad nesie znaky neskorej gotiky. Pôvodne trhové námestie Ármina Vámbéryho, kde kostol stojí, je však už obklopené panelákmi a pôvodnú zástavbu už pripomínajú len nové moderné budovy stavané tak, aby aspoň čiastočne pripomínali staršiu architektúru.

Mesto sa dnešnej podobe priblížilo až na konci 19. storočia, keď sa Streda zlúčila s ďalšími okolitými obcami, s ktorými však už de facto tvorila jedno mesto aj predtým. Hlavná ulica napríklad tvorila hranicu medzi Stredou a pôvodne samostatnou obcou Újfalu.

Budova súdu. Začiatok 20. storočia. Hlavná ulica.Na Hlavnej ulici ešte niekoľko historických domov stojí. Sú poschodové a majú pomerne zdobené priečelia. Evanjelický kostol je z roku 1883 a budova okresného súdu zas zo začiatku 20. storočia. Horšie je to so židovskými pamiatkami. Židia, ktorí za prvej republiky tvorili najmenej štvrtinu obyvateľstva, mali v Dunajskej Strede najmenej dve synagógy, dnes už nestojí ani jedna. Väčšia z nich dostala v roku 1945 priamy zásah leteckou bombou a komunistický režim sa chopil príležitosti a zvyšky chrámu v 50. rokoch zrovnal so zemou.

Žltý kaštieľ, v súčasnosti Múzeum Žitného ostrova. 18. storočie. Múzejná ulica.Židovských občanov ešte pripomína aspoň rozsiahly cintorín s tisíckami hrobov medzi rodinnými domami v západnej časti mesta. Je však oplotený vysokým múrom a uzavretý, jeho návštevu tak treba vopred dohodnúť.

Vermesova vila, v súčasnosti pobočka Slovenskej národnej galérie. 19. storočie. Ulica Gyullu Szabóa.Neďaleko Hlavnej ulice leží takzvaný Žltý kaštieľ, ktorý bol jedným z dvojice väčších kaštieľov v mestečku. Dal ho postaviť jeden z významných rodákov biskup Mikuláš Kondé v 18. storočí a od 70. rokov v ňom sídli Múzeum Žitného ostrova. Druhý, takzvaný Biely kaštieľ bol domovom múzea predtým, za komunizmu ho však zbúrali. V historickej Vermesovej vile z konca 19. storočia sa dá nájsť ešte galéria.

Ponovembrový vývoj Dunajskej Stredy bol pomerne kľukatý. V roku 1999 v tamojšej reštaurácii zastrelili samopalom desať členov takzvaného gangu Pápayovcov. Išlo o jednu z najmasovejších vrážd v moderných dejinách Slovenska.

Copyright © 2013 Ján Filip
ÚVOD Krúžok PROJEKT Krúžok LINKY