Logo stránky Úvodná stránka
Krížik
BodO meste
BodFotogaléria
BodMestá v okolí
Ilava
Ilava
Nová Dubnica
Nová Dubnica
Trenčín
Trenčín
Dubnica nad Váhom
25 800 OBYVATEĽOV

Veľa ľudí pozná Dubnicu ako priemyselné mesto, ktorého výzor silne poznačil bývalý režim. Tvrdá prevaha panelákov, veľké strojárne a takmer neexistujúce centrum mesta tento názor čiastočne potvrdzuje. Staršie časy ale predsa len pripomína veľký kaštieľ a kostol, obe sa dajú nájsť na kraji mesta mierne bokom od hlavnej cesty z Trenčína do Ilavy.

Kaštieľ Ilesházyovcov. 17. storočie. Námestie sv. Jakuba.Do čias, keď sa v nej za prvej Československej republiky začala rozbiehať zbrojárska výroba, bola Dubnica malým mestečkom pripomínajúcim skôr dedinu. Od 15. storočia patrila k trenčianskemu panstvu, šľachtická rodina Ilesházyovcov postavila v Dubnici v 17. storočí veľký barokový kaštieľ. Dnes sa nedá dovnútra dostať, z veľkej časti je však už zrekonštruovaný.

Kostol svätého Jakuba. 18. storočie. Námestie sv. Jakuba.Oproti kaštieľu stojí barokový kostol, v ktorom ako farári pôsobili viaceré známe osobnosti slovenskej histórie. Ján Baltazár Magin napísal v 18. storočí v Dubnici napríklad svoju Apológiu. Na okraji veľkého parku pomenovanom práve po Maginovi sa dá zbadať malý renesančný kaštielik, dnes penzión a reštaurácia.

Staršie domy. Slovenský štát. Ulica Nad Zábrehom.Ešte pred rozbehnutím zbrojovky bola Dubnica menšia alebo približne rovnaká ako susedná Ilava, dnes má niekoľkonásobne viac obyvateľov. Pôvodné Škodove závody začali stavať za prvej republiky, nakoniec však poslúžili najmä nacistickému Nemecku, pre ktoré vyrábala fabrika zbrane po vyhlásení Slovenského štátu. Za komunizmu zbrojovku výrazne rozšírili, padla jej napríklad za obeť celá obec Lieskovec, ktorú vysťahovali a zostal po nej len cintorín. Zároveň v 70. a 80. rokoch zrovnali so zemou množstvo rodinných domov v centre mesta a na ich mieste vyrástli paneláky pre pribúdajúcich zamestnancov závodov. V 80. rokoch už patrila dubnická ZŤS medzi najväčšie zbrojárske podniky vtedajšej ČSSR.

Medzi zaujímavosti Dubnice sa dajú zaradiť aj rodinné domy na ulici Nad Zábrehom neďaleko parku. Hovorí sa, že ich postavili Nemci za druhej svetovej vojny, pôsobia dosť neobvykle. V inej časti mesta na Partizánskej sa zas nachádza secesná vila staviteľa Reima. Málokto vie, že chatová oblasť nad Dubnicou ukrýva aj malý židovský cintorín.

Copyright © 2011 Ján Filip
ÚVOD Krúžok PROJEKT Krúžok LINKY