Logo stránky Úvodná stránka
Krížik
BodO meste
BodFotogaléria
BodMestá v okolí
Krupina
Krupina
Šahy
Šahy
Zvolen
Zvolen
Veľký Krtíš
Veľký Krtíš
Dudince
1 600 OBYVATEĽOV

Dudince sú s 1600 obyvateľmi druhým najmenším mestom na Slovensku. Mestský charakter získali až za bývalého režimu, takže historické pamiatky sa v tomto kúpeľnom mestečku nájsť takmer nedajú. Vynahrádzajú to kúpeľné parky, minerálny prameň a najmä sieť asi 30 dnes už vyschnutých jazierok, ktoré miestni volajú Rímske kúpele.

Rímske kúpele. Park.Kúpeľníctvo síce v Dudinciach existovalo i v 19. storočí, nájomcovia tunajších pramenných sústav sa však obmedzili na výstavbu otvorených bazénov, pri ktorých stáli drevené búdky. Všetky kúpeľné domy - Rubín, Krištáľ, Smaragd, Diamant či Hviezda, postavali až za komunizmu. Nenájde sa tu ani historický kostol - katolíci i evanjelici si svoje chrámy postavili až v 90. rokoch. Katolícky kostol má však zaujímavú konštrukciu s presklenou strešnou klenbou, aby veriaci videli počas omší na oblohu.

Katolícky Kostol Panny Márie Kráľovnej Pokoja. 90. roky 20. storočia. Kúpeľná ulica.Za socialistického režimu vyschla možno najväčšia dudinská zaujímavosť - takzvané Rímske kúpele. Sieť jazierok, väčšinou s plochou nie väčšou ako pár metrov štvorcových, je vytesaná do travertínového základu. Aj keď sa mnohí v minulosti domnievali, že jazierka vyhĺbili rímski vojaci, táto verzia zostáva len nepotvrdenou legendou. Kým do jazierok natekala minerálna voda, ľudia ich využívali ako prírodné kúpele. Okrem toho sa v nich už od stredovekých čias údajne namáčalo konope.

V Dudinciach sa nedá prehliadnuť ani najväčší minerálny prameň, ktorý získal názov Kúpeľný. Vyzerá ako svetlá pologuľa a vyvierajúca voda sa vyznačuje prenikavým zápachom. Staršie domy sa dajú všimnúť na hlavnej ceste zo Šiah do Krupiny - ide o niekoľko rodinných domov so zdobenými priečeliami. Neďaleko riečky Štiavnica stojí malá kaplnka s mierne naklonenou osou.

Copyright © 2013 Ján Filip
ÚVOD Krúžok PROJEKT Krúžok LINKY