Logo stránky Úvodná stránka
Krížik
BodO meste
BodFotogaléria
BodMestá v okolí
Lučenec
Lučenec
Rimavská Sobota
Rimavská Sobota
Fiľakovo
10 200 OBYVATEĽOV

Rozsiahla zrúcanina hradu na skale priamo nad centrom mesta napovedá, že Fiľakovo nebolo v minulosti bezvýznamnou lokalitou. Hrad zohral dôležitú úlohu v protitureckých vojnách, v meste sa tiež zachovali dve kúrie a kaštieľ. Radnica v historickom jadre zas už pochádza zo začiatku 20. storočia, keď vo Fiľakove začala vyrábať známa továreň na smaltovaný riad.

Hrad. Stredovek.Fiľakovský hrad aj s celým mestečkom pod ním dobyli v roku 1554 Turci a z Fiľakova vytvorili centrum jedného zo svojich územných celkov - sandžakov. Habsburská monarchia pevnosť získala späť až v roku 1593 a hrad sa tak stal dôležitým oporným bodom v pohraničí. Keď ho však dobyli Turci v roku 1682 spolu s povstalcami Imricha Thökölyho opäť, zmenil sa na ruinu a už ho neopravili, čo zároveň poznačilo vývoj mesta v ďalších obdobiach.

Hrad proti Turkom neúspešne bránil jeho kapitán, známy katolícky šľachtic Štefan II. Koháry (zomrel v roku 1731). Keby sa do Fiľakova dnes vrátil, spoznal by v ňom už len máločo. Hrad sa od tureckého úderu ešte viac rozpadol, kamene sa používali aj ako stavebný materiál. Najzachovalejšou časťou hradu je dnes opravená Bebekova veža, do ktorej nainštalovali výstavu. Areál je oplotený a pre turistov je otvorený v letnej sezóne. V zimných mesiacoch ho môže navštíviť len väčšia skupina po dohode vopred.

Heroldov kaštieľ. 18. storočie. Námestie padlých hrdinov.Svoju malú kúriu, ktorú dal Koháry postaviť na prelome 17. a 18. storočia, by našiel stáť poriadne schátranú na zablatenom dvore so stavebným materiálom. Identifikoval by ešte katolícky kostol, o ktorého výstavbu sa tiež za svojho života postaral. Najväčší kaštieľ vo Fiľakove, takzvaný Heroldov, by už Kohárymu naopak veľa nepovedal, keďže bol postavený až v 18. storočí a po jeho chodbách sa dnes preháňajú žiaci miestneho gymnázia. Novšia je aj kúria po ďalšom šľachtickom rode Czebrianovcoch. Táto budova je súčasťou areálu polikliniky. Radnica v centre mesta už pochádza zo začiatku 20. storočia. Ďalšou historickou budovou je miestne múzeum.

Radnica. Začiatok 20. storočia. Radničná ulica.Trochu zabudnutou pamiatkou na miestnu šľachtu je pohrebná kaplnka rodiny Stephaniovcov na malom kopci neďaleko železničnej stanice. Kaplnka je však v dezolátnom stave, v čase mojej návštevy (november 2007) bola zarastená stromčekmi a na múr ktosi napísal "Oláh Laci".

Dnešné Fiľakovo má približne 10.000 obyvateľov. Na strednom Slovensku je spolu s Tornaľou "najmaďarskejším" mestom, k tejto národnosti sa vo Fiľakove v roku 2001 hlásili takmer dve tretiny ľudí. Výskum úradu vládnej splnomocnenkyne pre rómske komunity hovorí o vysokom podiele Rómov, ktorých počet v meste odhadli na 2500. Miestnou atrakciou je malá zoo.

Copyright © 2011 Ján Filip
ÚVOD Krúžok PROJEKT Krúžok LINKY