Logo stránky Úvodná stránka
Krížik
BodO meste
BodFotogaléria
BodMestá v okolí
Svidník
Svidník
Prešov
Prešov
Hanušovce nad Topľou
Hanušovce nad Topľou
Giraltovce
4 400 OBYVATEĽOV

Pred vojnou boli Giraltovce veľkou prevažne evanjelickou obcou, ktorá od 19. storočia slúžila zároveň ako sídlo okresu. Za socializmu mesto značne prestavali. V centre vyrástli typické komunistické budovy ako napríklad červený obchodný dom Jednota, staré prízemné domy zbúrali a ešte aj socha leva z čias prvej svetovej vojny stojí na inom mieste ako kedysi.

V stredoveku boli Giraltovce zemepanskou obcou. Zemania si tam postavili postupne viacero kaštieľov. Asi najznámejší z nich - prízemná klasicistická stavba - dnes funguje ako domov sociálnych služieb. Ďalší kaštieľ za socializmu prestavali na dom pionierov a tretí zbúrali úplne, aby na jeho mieste postavili školu.

Katolícky kostol. Slovenský štát. Budovateľská ulica.Po reformácii dominovali v Giraltovciach evanjelici. Giraltovce sú dodnes jedným z mála slovenských miest, kde najstarší kostol patrí protestantom. Vyrástol koncom 18. storočia, vežu má však ešte staršiu. Rímski i grécki katolíci si svoje kostoly vybudovali až za Slovenského štátu. Oba sú však postavené v historickom štýle a pred gréckokatolíckym chrámom nakoniec našiel svoje miesto i lev, ktorý má pripomínať zastavenie vpádu cárskych vojsk za prvej svetovej vojny.

Napriek rozsiahlemu búraniu v Giraltovciach prežilo ešte pár ďalších starších stavieb. Jednou z nich je obecný, dnes už mestský úrad, postavený za prvej republiky. Asi pätinu obyvateľov tvorili pred vojnou Židia, po ktorých zas zostal židovský cintorín s najstaršími pomníkmi ešte z 18. storočia. Synagóga už neexistuje.

Dnešné Giraltovce patria k menším slovenským mestám. O štatút okresného mesta prišli v roku 1960, v 90. rokoch bola takmer tretina obyvateľov bez práce. Približne 15 percent populácie tvoria Rómovia.

Copyright © 2013 Ján Filip
ÚVOD Krúžok PROJEKT Krúžok LINKY