Logo stránky Úvodná stránka
Krížik
BodO meste
BodFotogaléria
BodMestá v okolí
Revúca
Revúca
Tornaľa
Tornaľa
Rožňava
Rožňava
Hnúšťa
Hnúšťa
Jelšava
3 000 OBYVATEĽOV

Malé mestečko Jelšava patri k "zakonzervovaným" historických mestám, ktoré moderná doba až tak nepoznačila. Námestie v centre mesta s veľkým Coburgovským kaštieľom vyzerá veľmi podobne ako pred 200 rokmi. Len mohutný dvojvežový kostol a hostinec vedľa radnice ešte koncom 18. storočia nestáli. Po revolúcii Jelšavu postihla vysoká nezamestnanosť a podiel rómskeho obyvateľstva stúpol na takmer 50 percent.

Coburgovský kaštieľ. Prestavaný na prelome 18. a 19. storočia zo staršej budovy. Námestie republiky.Podobne ako okresné mesto Revúca, aj Jelšava sa v stredoveku rozvíjala vďaka ťažbe a spracovaniu železnej rudy. Železo prilákalo na Gemer nemeckých kolonistov v 13. storočí. Koncom 19. storočia, keď železiarstvo na Slovensku výrazne upadlo, vyrástli v Jelšave podniky na spracovanie magnezitu. Jelšava patrila v histórii rôznym šľachtickým rodom, nad mestom stál v stredoveku hrad, z ktorého sa do dnešných čias nezachovalo takmer nič, len pár múrikov na trávnatom kopci nad mestom.

Kostol sv. Petra a Pavla. 19. storočie. Námestie republiky.Centrálne Námestie republiky má tvar trojuholníka a zužuje sa smerom do kopca. Veľká časť budov pochádza z 18. storočia. Kaštieľ je starší, aj on však svoju dnešnú podobu získal pri prestavbe na prelome 18. a 19. storočia. Budova je v súčasnosti dosť schátraná a mesto ju na svojej internetovej stránke neúspešne ponúka na predaj. S historickým vzhľadom šľachtického sídla kontrastuje sovietske delo a červená hviezda pred jeho bránou.

Veľký katolícky kostol na námestí postavili v polovici 19. storočia, väčšina ostatných významných budov vyrástla o storočie skôr. Platí to napríklad o radnici, ktorá sa dá ľahko rozpoznať podľa letopočtu 1781 na priečelí. Podobne ako kostol, z 19. storočia pochádza vedľajšia budova hostinca. Okrem toho námestie zdobí aj viacero ďalších poschodových i prízemných meštianskych domov, väčšinou sú už v dosť zlom stave. Dá sa to povedať napríklad aj o bývalej katolíckej škole z 18. storočia vedľa kaštieľa.

Radnica. 18. storočie. Námestie republiky.Nad okolité domy prečnieva aj veža evanjelického kostola z 18. storočia a za ním sa rozpadá rozmerná budova bývalej evanjelickej školy. Historický charakter má aj priľahlá hlavná dopravná tepna smerom do Revúcej, Štefánikova ulica. Námestie pokračuje do kopca ako Mníšanská ulica. Aj tam sa zachovali historické domy, väčšinou prízemné a malá modlitebňa baptistov.

Námestie republiky.Dobrý výhľad na historické centrum poskytuje mestský cintorín. Postavili ho totiž na odlesnenom svahu priamo nad námestím. Medzi starými pomníkmi sa nápadne vypína hrob lesného hospodára Ludwiga Greinera. Za klasickým cintorínom stojí opustený židovský cintorín. Z cintorína ho nie je vidieť, z hlavnej Muránskej ulice sa však nedá prehliadnuť. V porovnaní s revúckym židovským cintorínom je jelšavský dosť zachovalý.

Jelšava patrila k mestám s vojenskou minulosťou. V prvej polovici 20. storočia tu postavili kasárne. Mesto ich nedávno predalo ruskému investorovi, od ktorého si (zatiaľ márne) sľubuje potrebný ekonomický rozvoj. V dnešnej dobe v Jelšave charakterizuje skôr prepúšťanie v kľúčovom podniku Slovenské magnezitové závody a veľká časť obyvateľstva na sociálnych dávkach.

Copyright © 2013 Ján Filip
ÚVOD Krúžok PROJEKT Krúžok LINKY