Logo stránky Úvodná stránka
Krížik
BodO meste
BodFotogaléria
BodMestá v okolí
Prešov
Prešov
Sečovce
Sečovce
Moldava nad Bodvou
Moldava nad Bodvou
Medzev
Medzev
Trebišov
Trebišov
Košice 4

Košice (Barca, Juh, Krásna, Nad jazerom, Šebastovce, Vyšné Opátske)

Juhovýchodná časť Košíc patrí k štvrtému košickému okresu. Patrí sem mestská časť Juh, sídlisko Nad Jazerom a pričlenené obce Barca, Krásna, Šebastovce a Vyšné Opátske.

Hasičské kasárne. Prvá republika. Mestská časť Juh. Požiarnická.Mestská časť Juh nadväzuje na centrálnu pamiatkovú zónu. Nájde sa tu barokový kostol so špitálom, niekoľko meštianskych domov, historická strojáreň a zlievareň z konca 19. storočia. Okrem toho tu za prvej republiky pribudlo viacero zaujímavých moderných budov, napríklad hasičské kasárne z 20. rokov alebo kostol postavený krátko pred druhou svetovou vojnou. Časť okolo Námestia Osloboditeľov však poznamenali plošné prestavby za komunizmu. Mnoho budov z 18. a 19. storočia tam padlo za obeť panelákom.

Židovský cintorín. 19. a 20. storočie. Mestská časť Juh. Rastislavova ulica.V tejto mestskej časti na Rastislavovej ulici leží košický cintorín s historickými náhrobkami. V jeho areáli sa nachádza novší z dvojice košických židovských cintorínov s tisíckami židovských hrobov z konca 19. a 20. storočia. Tento cintorín patrí k najväčším na Slovensku vôbec. Delí sa na ortodoxnú a neologickú časť, každá zaberá inú stranu kopca, a zachovala sa tam i stará márnica.

Kaštieľ Barczayovcov. 17. storočie. Mestská časť Barca. Abovská ulica.V Barci sa nachádzajú dva väčšie kaštiele a kúria. Kaštieľ Barczayovcov zo 17. storočia stojí v historickom parku, kde chce investor postaviť päťhviezdičkový hotel a vyrúbať časť stromov, proti čomu bojujú miestni aktivisti. Neďaleko neho sa dá nájsť druhý kaštieľ, na ktorom sa najviac podpísala secesná prestavba na začiatku 20. storočia. Obraz Barce dotvárajú dva historické kostoly. Katolícky je pôvodne gotický a pochádza z 13. storočia, kalvínsky postavili v podstate hneď po vydaní Tolerančného patentu Jozefa II. v rokoch 1784-85.

Svoj kaštieľ a dve kúrie má aj časť Krásna. Tamojší kostol pochádza z prvej republiky z 30. rokov. Historické kostoly stoja i vo Vyšnom Opátskom a Šebastovciach. Sídlisko Nad jazerom naopak postavili za komunizmu, v súčasnosti má asi 25.000 obyvateľov.

Podrobné informácie o ďalších častiach mesta:
Košice 1
Košice 2
Košice 3
Copyright © 2013 Ján Filip
ÚVOD Krúžok PROJEKT Krúžok LINKY