Logo stránky Úvodná stránka
Krížik
BodO meste
BodFotogaléria
BodMestá v okolí
Spišská Nová Ves
Spišská Nová Ves
Spišské Vlachy
Spišské Vlachy
Spišské Podhradie
Spišské Podhradie
Gelnica
Gelnica
Krompachy
8 600 OBYVATEĽOV

Počtom pamiatok sú Krompachy najmenej historickým mestom na Spiši. V centre mesta stoja dva kostoly a kaštieľ, obklopujú ich zväčša paneláky. Niekoľko starších domov možno nájsť aj mimo úplného stredu mesta a v časti Stará Maša sa zachovala historická elektráreň a zlievareň - časť pôvodného komplexu krompašských železiarní, ktoré v roku 1923 po dramatických udalostiach takzvanej krompašskej vzbury demontovali.

Kaštieľ Csákyovcov. 18. storočie. Zemanská ulica.Podobne ako mnoho iných miest na Spiši, aj Krompachy majú svoju banícku históriu. V okolí mesta sa ťažila med a železo. Postupne v meste vzniklo na ich spracovanie niekoľko pecí a hámrov. V 19. storočí v Krompachoch dominoval veľký železiarsky podnik, ktorý sa postupne stal najväčším v Uhorsku. Z rúk miestnych podnikateľov časom prešiel pod správu veľkého uhorského koncernu Rimamuránsko-šalgotarjánska spoločnosť. Za prvej republiky krompašské železiarne po sporoch medzi maďarskými majiteľmi, miestnymi odborármi a československými úradmi postupne prestali vyrábať. Vzburu robotníkov v roku 1921 následne potlačili silou, pričom sa vyskytli aj obete na životoch. Krátko na to továreň demontovali.

Evanjelický kostol 18.-19. storočie. Námestie slobody.V histórii malo v meste vplyv viacero šľachtíckých rodov. Csákyovci si koncom 18. storočia postavili v Krompachoch prízemný kaštieľ, ktorý dnes slúži ako hotel. Pri jeho vstupe stojí malá Csákyovská kaplnka z roku 1776. Z rovnakého storočia pochádzajú aj oba krompašské kostoly - katolícky a evanjelický. Nachádzajú sa dosť blízko seba. Pri katolíckom kostole je historická fara, tú postavili koncom 18. storočia po ničivom požiari v meste.

Fara. 18. storočie. Ulica Mikuláša Šprincla. Priamo na centrálnom Námestí Slobody je okrem kaštieľa a kostolov historických budov minimum. Pri prechádzke z námestia na železničnú stanicu ich návštevník zbadá viac. Na Hlavnej ulici je to vilka, v ktorej sídli klenotníctvo a trojica poschodových domov tesne pred križovatkou. Ďalšie, väčšinou už prízemné domy, sa zachovali na ulici SNP. Pri stanici v silne rómskej časti mesta stojí kolónia domčekov s červenou fasádou a bývalá administratívna budova železiarní na Družstevnej. Ako takmer každé mesto na Slovensku, aj Krompachy mali svoju židovskú komunitu. Jej cintorín obrastajú kroviny. Náhrobky sú hneď vedľa cesty z centra mesta smerom na lyžiarske stredisko Plejsy.

Po revolúcii sa Krompachy potýkali s ekonomickými problémami najmä po tom, čo zastavili výrobu miestne Kovohuty. Ďalším problémom je kriminalita. Fabrika raz pre nájazdy zlodejov medi zastavila jednu zo svojich investícií. Podľa úradu splnomocnenkyne vlády pre rómske komunity tvoria v meste Rómovia približne 15 percent obyvateľstva.

Copyright © 2011 Ján Filip
ÚVOD Krúžok PROJEKT Krúžok LINKY