Logo stránky Úvodná stránka
Krížik
BodO meste
BodFotogaléria
BodMestá v okolí
Veľký Krtíš
Veľký Krtíš
Lučenec
Lučenec
Zvolen
Zvolen
Modrý Kameň
1 400 OBYVATEĽOV

Modrý Kameň je najmenšie mesto na Slovensku. Má len necelých 1500 obyvateľov a pohľad na jeho námestie tomu do veľkej miery zodpovedá. Pýši sa však starým hradom rodu Balassovcov aj honosnou kalváriou na kopci vysoko nad historickým jadrom. V centre je niekoľko poschodových budov s historickým charakterom, hoci ani jedna nie je pamiatkovo chránená.

Kaštieľ, súčasť hradu. Pôvodne stredovek, baroková prestavba. Zámocká ulica.Hrad väčšinu času od jeho vzniku ovládal šľachtický rod Balassovcov, jeden z najsilnejších a najrozpínavejších na strednom Slovensku. Balassovci boli známi aj tým, že sa nerozpakovali zaberať okolité pozemky násilím, čím si svoje panstvo ešte rozširovali. Modrý Kameň držali až do 19. storočia. Hrad prežil niekoľko pohrôm - v druhej polovici 16. storočia ho ovládali Turci, ktorí ho nakoniec vyhodili do vzduchu a poškodený bol aj za stavovských povstaní.

Napriek pomerne malému počtu obyvateľov Modrý Kameň pred druhou svetovou vojnou predčil významom dnešné okresné mesto Veľký Krtíš. Ešte koncom Uhorska bol sídlom slúžnovského okresu a toto postavenie si udržal aj za prvej republiky. Až v roku 1960 redukcia počtu okresov ukončila túto epizódu.

Kostol sv. Antona Paduánskeho. 19. storočie. Zámocká ulica.Modrokamenský hrad pozostáva z horného hradu, ktorý má pôvod ešte v stredoveku a z dolnej časti prestavanej na kaštieľ. V kaštieli má Slovenské národné múzeum umiestnenú zbierku bábkarskych kultúr a hračiek, medzi ktorými nechýbajú vyrezávané bábky, ale aj autíčka či bábiky, s ktorými sa deti hrali ešte v nedávnej minulosti. Mnohí medzi exponátmi ešte spoznajú Drobčeka z detskej relácie Ma-tel-ko, ktorý školákov za bývalého režimu na televíznych obrazovkách sprevádzal po továrňach a iných výdobytkoch komunizmu.

Kalvária. 18.-19. storočie. Zámocká ulica.Horný hrad je zrúcaninou, po výstavbe kaštieľa ho jeho páni už neobnovovali. Dá sa naň dostať len spolu s prehliadkou múzea. Mimo sezóny je to trochu problém, pretože múzeum je otvorené len v pondelok až v piatok. Z hradu je pekný výhľad na mestečko, ešte širší pohľad sa otvára z kalvárie. Tá patrí k najkrajším v širokom okolí a postaviť ju dali tiež Balassovci. Časť zastavení vznikla ešte v 18. storočí, ďalšie pribudli v nasledujúcom 19. storočí. Úplne na vrchole kalvárie stojí drevený kríž a keďže kopec nie je celkom zalesnený, dá sa z neho dovidieť na Ipeľskú kotlinu.

V Modrom Kameni a jeho okolí rastú jedlé gaštany. Pestovanie týchto stromov má v meste dlhú tradíciu údajne už od čias Osmanov. Stromy však ohrozuje hubovitá nákaza, ktorej rozširovanie miestnym pestovateľom robí značné škody.

Copyright © 2011 Ján Filip
ÚVOD Krúžok PROJEKT Krúžok LINKY