Logo stránky Úvodná stránka
Krížik
BodO meste
BodFotogaléria
BodMestá v okolí
Stará Turá
Stará Turá
Trenčín
Trenčín
Piešťany
Piešťany
Myjava
Myjava
Nové Mesto nad Váhom
21 100 OBYVATEĽOV

Napriek svojmu názvu patrí Nové Mesto nad Váhom k najviac historickým mestám Trenčianskeho kraja. Centrum je síce menšie ako v Trenčíne, na námestí je však niekoľko renesančných a barokových domov, katolícky kostol pochádza zo stredoveku. Maličký stred mesta obklopujú panelákové sídliská, komunistický režim do mesta sústredil ťažký priemysel.

Kostol Narodenia Panny Márie. Stredovek. Ulica Petra Matejku. Nové Mesto nad Váhom síce v stredoveku nepatrilo medzi najvýznamnejšie kráľovské mestá, malo ale opevnenie postavené v čase husitských vojen a tiež viaceré výsady. Nový, veľký rímskokatolícky kostol Panny Márie vyrástol z pôvodného staršieho chrámu v 15. storočí. Stalo sa to po tom, čo poľský šľachtic Ctibor z Ctiboríc povolal do Nového Mesta rád augustiniánov, ktorí si tam založili prepošstvo. Ctibor patril vo svojej dobe medzi najmocnejších magnátov v Uhorsku, jeho majetky zahŕňali veľkú časť západného Slovenska. Sídlil na hrade Beckov.

Židovský cintorín. 19.-20. storočie. Škultétyho ulica.Centrum mesta postavené na malej vyvýšenine odráža vývoj nielen v stredoveku, ale najmä v 19. a 20. storočí. Viacero budov je práve z tohto obdobia. Už pred 100 až 150 rokmi v meste fungovalo viacero podnikov - kožiarskych, potravinárskych, ale aj Reisova továreň na vidly či Coburgova firma na banícke stroje. Veľká časť týchto tovární patrila židovským podnikateľom. Ešte za prvej republiky tvorili Židia asi štvrtinu obyvateľov mesta. Ich synagógu zbúrali za komunizmu, na miestnom cintoríne je však židovská časť s veľkým počtom hrobov. Židia mali silné zastúpenie aj v okolitých obciach. Napríklad v Beckove je hneď pod hradom židovský cintorín.

Gilániovský dom, v súčasnosti Podjavorinské múzeum. Prestavaný v 18. storočí. Námestie slobody.Najvýraznejšou budovou na námestí je takzvaný Gilániho dom z 18. storočia, v ktorom dnes sídli múzeum. Na rohu námestia možno spozorovať renesančný dom zo 16. storočia, ten zas patril rodu Nádasdyovcov, dlhoročných vlastníkov čachtického panstva. Ďalší výstavný niekoľkoposchodový dom si začiatkom 20. storočia postavil majiteľ vidlárne Adolf Reis.

Meštiansky dom. 16. storočie. Námestie slobody.Poschodové historické budovy je okrem námestia možné vidieť aj na priľahlej ulici ČSA. Zachovalo sa tam sídlo Ľudovej banky. Tú založil koncom 19. storočia politik Július Markovič. Pre svoju slovenskú orientáciu sa dostal Markovič viackrát do sporu s uhorskými úradmi a odsúdili ho aj na niekoľkomesačný trest väzenia.

Námestie s okolitými uličkami je vďaka svojej vyvýšenej polohe stavebne oddelené od panelákov, ktoré vyrástli počas spriemyselňovania mesta za komunizmu. V meste začali za bývalého režimu vyrábať podniky ako Vzduchotechnika, Techna či Prefa.

Copyright © 2013 Ján Filip
ÚVOD Krúžok PROJEKT Krúžok LINKY