Logo stránky Úvodná stránka
Krížik
BodO meste
BodFotogaléria
BodMestá v okolí
Dubnica nad Váhom
Dubnica nad Váhom
Trenčín
Trenčín
Trenčianske Teplice
Trenčianske Teplice
Nová Dubnica
12 500 OBYVATEĽOV

Nová Dubnica je jedným z dvoch slovenských miest, ktoré začali stavať až po druhej svetovej vojne. Istý čas niesla dokonca názov Socialistické mesto. Hlavné námestie sa stavalo v 50. rokoch podľa plánov českého architekta Jiřího Krohu, ktorý postavil množstvo budov aj za prvej republiky. Jeho ľavicové zmýšľanie a pobyt v Sovietskom zväze ho však priviedli do služieb nového režimu.

Bytovky. Socializmus. Mierové námestie.Budovy na námestí sú ozdobené maľbami či reliéfmi robotníkov a roľníkov. Ich celkový vzhľad s klenutými podlubiami však ešte nie je taký jednotvárny ako paneláky zo 60., 70. alebo 80. rokov, takže námestie v Novej Dubnici pôsobí pomerne sporiadane a uhladene.

Bytovky. Socializmus. Mierové námestie.Dôvodom výstavby Novej Dubnice bolo rozširovanie strojární a zbrojovky v susednej Dubnici nad Váhom. Prvá budova vyrástla v roku 1953, o štyri roky neskôr sa Nová Dubnica stala samostatným mestom. Veľkosťou postupne presiahla aj Ilavu, pod ktorej okres v súčasnosti patrí. Vzhľadom na jej krátku históriu sa priamo v meste nedá nájsť ani historický kostol, katolícka cirkev si ho postavila až po roku 2000. Jediné staršie stavby sa vyskytujú v obci Kolačín, ktorú k Novej Dubnici pričlenili v 70. rokoch.

Copyright © 2011 Ján Filip
ÚVOD Krúžok PROJEKT Krúžok LINKY