Logo stránky Úvodná stránka
Krížik
BodO meste
BodFotogaléria
BodMestá v okolí
Prievidza
Prievidza
Bojnice
Bojnice
Partizánske
Partizánske
Nováky
4 300 OBYVATEĽOV

Ešte pred sto rokmi neboli Nováky známe ťažbou uhlia, ani chemickou továrňou či neďalekou tepelnou elektrárňou. Typické boli skôr ako sídlo šľachtického rodu Majthényiovcov. Mestský úrad dodnes sídli v jednom z ich kaštieľov, obvodný úrad v kúrii, dom služieb zas býval v kaštieli Rakovszkých.

Katolícky kostol. 18. storočie. Ulica G. Košťála.Výpočet pamiatok by sa dal ešte doplniť katolíckym kostolom, ktorý podľa tradície dostavali začiatkom 18. storočia v klasicistickom slohu. Tabuľa na nováckej stanici pripomína osud židov, ktorí v neďalekom koncentračnom tábore pod dozorom silových zložiek Slovenského štátu začínali svoju poslednú tragickú cestu do nacistických koncentračných táborov a práve novácka železničná stanica slúžila ako prestupová. Niektorí Nováčania by možno namietali, že tábor ležal na území obce Koš a s ich mestečkom preto nemá až toľko spoločné.

Kúria. 18. storočie. Námestie SNP.Meštianske domy by ste v Novákoch hľadali zbytočne, za prvej republiky tu žilo len niečo vyše tisícky obyvateľov aj s neskôr pridruženými okolitými obcami. Chemická továreň sa vo väčšom rozsahu rozbiehala až v 40. rokoch 20. storočia, podobne na tom bola aj ťažba uhlia. Práve tieto priemyselné aktivity spoločne s novou tepelnou Elektrárňou Nováky v neďalekých Zemianskych Kostoľanoch viedli za komunizmu k výraznému spriemyselneniu.

Majthényiovský kaštieľ, v súčasnosti mestský úrad. Námestie SNP.Nové pracovné príležitosti boli tvrdo zaplatené - celý región sa zaradil k najviac znečisteným územiam Slovenska a komunistické vedenie s ťažkosťami zatajovalo informácie o viacerých katastrofách s obeťami na životoch. Mestskú časť Laskár, dedinku s kaštieľom, kvôli banským prácam vysťahovali a dnes z nej nezostalo takmer nič. Tragédie pokračovali aj po revolúcii - v roku 2006 zavalilo štyroch baníkov, v roku 2007 otriasla obrovská detónacia halou na rozoberanie munície vo Vojenskom opravárenskom podniku, o život prišlo osem ľudí a masívny výbuch rozbil nejedno okno aj v meste.

Novákom sa nevyhli socialistické úpravy - v centre mesta vyrástli dva výškové paneláky, kaštiele a kúrie po Majthényiovcoch či Tarnóczyovcoch sa búrali. Židovský cintorín si zobral so sebou zosuv popolčekovej lávy.

Copyright © 2011 Ján Filip
ÚVOD Krúžok PROJEKT Krúžok LINKY