Logo stránky Úvodná stránka
Krížik
BodO meste
BodFotogaléria
BodMestá v okolí
Púchov
Púchov
Bytča
Bytča
Žilina
Žilina
Rajec
Rajec
Považská Bystrica
42 700 OBYVATEĽOV

Súčasná Považská Bystrica už len minimálne pripomína niekdajšie roľnícke a remeselnícke mesto, do ktorého sa za prvej republiky presťahovala z Bratislavy zbrojárska výroba. Takmer všetky historické budovy v centre mesta zbúrali v 70. rokoch, stáť zostal len kostol a Milchova vila, dnes knižnica.

Kostol Navštívenia Panny Márie. Stredovek a Slovenský štát. Štúrova ulica.Hlavná Štúrova ulica bola až donedávna mimoriadne rušná. V Považskej Bystrici chýbala diaľnica a priamo cez centrum prechádzali všetky autá a kamióny na ceste medzi Bratislavou a Žilinou. Tento problém vyriešila diaľničná estakáda, ktorá však vedie priamo nad stredom mesta. Kostol Navštívenia Panny Márie, najstaršia pamiatka v centre, pôsobí trochu hybridným dojmom. Je to výsledok veľkej rekonštrukcie v roku 1941, keď k starému goticko-renesančnému kostolu pristavali ďalšiu časť s modernejšou vežou.

Kalvária. 19. storočie. Nad Kuzmányho ulicou.Neďaleko centra, ale už pomerne vysoko nad mestom, sa dá vystúpiť na kalváriu zo začiatku 19. storočia. Kaplnka je už veľmi schátraná a v múroch vidieť diery. Málokoho by napadlo, že na kopci len pár metrov od rušnej križovatky v strede mesta sa skrýva opustený židovský cintorín. Na sídlisku Rozkvet stojí rokoková kaplnka sv. Heleny.

Kaštieľ. 18. storočie. Časť Považské Podhradie.Pamiatky v Považskej Bystrici treba hľadať skôr v jej mestských častiach. Nad Považským Podhradím stojí zrúcanina Považského hradu, ktorého pánom mestečko v stredoveku patrilo. Od polovice 15. storočia ju vlastnili Podmanickí, neskôr Balassovci. Začiatkom 17. storočia sa panstvo rozdelilo na dve časti - Žigmund Balassa si postavil kaštieľ v Orlovom, čo je ďalšia časť Považskej Bystrice, jeho brat Imrich sa usídlil priamo pod hradom v novom kaštieli dnes známom aj ako Burg. V Považskom Podhradí v 18. storočí pribudol novší rokokový kaštieľ.

Kaštieľ Balašovcov. 17. storočie. Časť Orlové.Na zrúcaninu Považského hradu sa dá výjsť, ak návštevníka neodradí tabuľa Vstup zakázaný s miernejším dovetkom len na vlastné nebezpečie. Novší kaštieľ chátra, starší je obohnaný vysokým múrom. Orlovský kaštieľ je zachovalejší a kedysi v ňom sídlilo múzeum. Dnes sa už do neho nedá dostať, len do parku pred ním.

V strede Považskej Bystrice sa sporadicky zachovalo niekoľko budov z prvej republiky. Mesto sa vtedy dosť rozrástlo - z necelých 7000 obyvateľov v roku 1921 počet ľudí stúpol na 15.000 v roku 1950. Súviselo to s príchodom zbrojárskej výroby. Umiestnenie podniku patriaceho pod brnenskú zbrojovku do mesta malo podobne ako v Dubnici nad Váhom strategické dôvody. Výrobu tohto druhu bolo totiž potrebné situovať ďalej od hraníc s Nemeckom. Podobne ako v Dubnici nakoniec zbrojovka slúžila za Slovenského štátu nacistom.

Bývalá Milchova vila. Prelom 19. a 20. storočia. Štúrova ulica.Po druhej svetovej vojne sa podnik zmenil na Považské strojárne a mesto sa ešte viac rozšírilo - v súčasnosti je Považská Bystrica trináste najväčšie mesto na Slovensku. Za pozornosť komunistického režimu Bystrica zaplatila zbúraním takmer celého centra. To väčšinou tvorili prízemné domy, našli sa tam však aj poschodové budovy. Sú ľudia, ktorí rozhodnutie zrovnať stred mesta so zemou hodnotia pozitívne. "Považská Bystrica je mesto s bohatou históriou, Považská Bystrica je však i mesto-mladica. Ako je to možné? Rozsiahla asanácia schátraného centra v sedemdesiatych rokoch, následná prestavba novým, moderným štýlom sem vniesla jednoznačný duch súčasnosti. Aj keď pamätníci dozaista z času na čas nostalgicky oprašujú spomienky na Bystricu dôb dávnominulých, na svoje vynovené, účelne vybudované, vždy upravené a zeleňou s citom popretkávané mesto si radi zvykli," napísal v úvode ku knihe Považská Bystrica a okolie kedysi a dnes bývalý primátor Ľuboš Lackovič.

Návštevník posúdi sám.

Copyright © 2011 Ján Filip
ÚVOD Krúžok PROJEKT Krúžok LINKY