Logo stránky Úvodná stránka
Krížik
BodO meste
BodFotogaléria
BodMestá v okolí
Vrbové
Vrbové
Hlohovec
Hlohovec
Nové Mesto nad Váhom
Nové Mesto nad Váhom
Topoľčany
Topoľčany
Piešťany
30 300 OBYVATEĽOV

Piešťany sú najväčšie a najviac navštevované slovenské kúpeľné mesto. V centre a na Kúpeľnom ostrove stoja desiatky historických kúpeľných domov, hotelov, viliek či iných historických budov. Veľká časť z nich pochádza z konca 19. a prvej polovice 20. storočia, keď mala kúpele v prenájme spoločnosť Alexandra Wintera a jeho synov.

Komplex napoleonských kúpeľov.  19. storočie. Kúpeľný ostrov.Liečivé účinky termálnej vody pri Piešťanoch boli známe ešte v stredoveku, trochu podnikateľskej iniciatívy im však dali až začiatkom 19. storočia Erdödyovci. Z ich obdobia pochádza napríklad komplex kúpeľných budov s názvom Napoleon, ktorý začali stavať v 20. rokoch 19. storočia a dnešnú podobu dostal v rokoch 1861-2. Ich dielom je aj bývalý panský hostinec na Winterovej ulici.

Hotel Thermia Palace. Začiatok 20. storočia. Kúpeľný ostrov.Ešte výraznejší rozmach zažili Piešťany po tom, čo si kúpele v roku 1889 prenajala podnikateľská rodina Winterovcov. Najznámejšie budovy ako hotel Thermia Palace, kúpeľný dom Irma, Kúpeľná dvorana, bývalý hotel Grand Royal (neskôr Slovan), ale aj celé ulice v centre mesta vyrástli práve v tomto období. Honosný hotel Thermia Palace z roku 1912 na ostrove si obľúbil napríklad bulharský cár Ferdinand I. Mnoho budov v centre mesta vyrástlo v secesnom štýle, príkladom je poschodový dom nazývaný Zelený strom, v ktorom Winterovci bývali. Ulica, na ktorej stojí, je pomenovaná práve po Winterovi a z veľkej časti je zastavaná historickými budovami.

Bývalý panský hostinec. 19. storočie. Winterova ulica.Winterovci držali kúpele aj za prvej Československej republiky. Vtedy už boli Piešťany pomerne veľké mesto (aj keď oficiálne boli len obcou), mali takmer 10.000 obyvateľov a viac ako dvakrát toľko kúpeľných hostí. Mnohí prichádzali z exotických krajín, napríklad z Indie či Orientu. Už pred druhou svetovou vojnou v Piešťanoch fungovalo letisko, železnicu medzi Bratislavou a Žilinou postavili ešte polstoročie predtým. Viacero hotelov vo funkcionalistickom štýle vyrástlo v 20. či 30. rokoch, za prvej republiky postavili i jeden zo symbolov Piešťan - Kolonádový most cez Váh medzi centrom a ostrovom, na ktorom turisti radi kŕmia čajky. Keďže ho Nemci za druhej svetovej vojny vyhodili do vzduchu, za socializmu ho museli stavať znova. Socha Barlolamača stojaca pred mostom je z roku 1934.

Budova Zelený strom. Začiatok 20. storočia. Winterova ulica.Ani pred druhou svetovou vojnou neboli Piešťany čisto kúpeľným mestom, ale mali aj svoj priemysel. Dodnes sa zachovala budova dieselovej elektrárne neďaleko stanice či stále fungujúci mlyn z čias prvej svetovej vojny. V Piešťanoch nechýbala židovská komunita, zostali po nej dva cintoríny. Obdobie Winterovcov sa skončilo za Slovenského štátu - kúpele boli vyvlastnené a Ľudovíta Wintera pre jeho židovský pôvod uväznili v Terezíne.

Pôvodné Piešťany boli a sú od dnešného kúpeľného centra mesta pomerne vzdialené. V stredoveku patrili miestnym zemepánom, napríklad Mikulášovi Kontovi, Thurzovcom alebo Forgáčovcom, Erdödyovci ich získali rovnako ako Hlohovec v roku 1720. Dnes je to tichá a pokojná časť mesta s rodinnými domami a turisti tam príliš nechodia. Medzi pamiatky sa dá zaradiť katolícky kostol sv. Štefana z rokov 1831-2, ktorý stojí na mieste pôvodného chrámu, na Detvianskej ulici sa zachovali múry kláštora johanitov.

Copyright © 2011 Ján Filip
ÚVOD Krúžok PROJEKT Krúžok LINKY