Logo stránky Úvodná stránka
Krížik
BodO meste
BodFotogaléria
BodMestá v okolí
Rajecké Teplice
Rajecké Teplice
Žilina
Žilina
Považská Bystrica
Považská Bystrica
Rajec
6 100 OBYVATEĽOV

Rajec je malé, ale pomerne historické mestečko. Na námestí s pôvodným štvorcovým pôdorysom stojí renesančná radnica a niekdajší pivovar, na okraji historického centra zas pôvodne gotický katolícky kostol. Medzi pamiatky mesta sa počítala do leta 2015 i židovská synagóga, ktorá však bola nešetrne prestavaná a mesto ju nakoniec zbúralo.

V stredoveku patril Rajec k panstvu Lietavského hradu. Záznamy o tom, že by bol niekedy kráľovským mestom, sa nedochovali, vždy patril šľachtickým rodom. K rozvoju mu pomohli niektoré výsady, mal obmedzenú samosprávu a od začiatku 17. storočia sa z okolia do Rajca zbiehali obchodníci na pravidelné výročné trhy.

Renesančná radnica s arkádami stojí uprostred námestia. Návštevník ju neprehliadne. Niekdajší pivovar je zas súčasťou radovej zástavby na jeho okraji, jeho priestory slúžia mestskému múzeu. Na jednej z jeho stien je vystavená vyrezávaná brána tradičného rodinného domu. Námestie má historickú zástavbu len z dvoch strán. Zvyšok nahradili socialistické budovy, výškovo a tvarovo sa približne snažia podobať na svojich predchodcov.

Pár metrov od námestia stála židovská synagóga. Budova slúžila ako sklad, bola schátraná a prestavaná. Židovský cintorín na okraji mesta pri autobusovej stanici je na tom o čosi lepšie. Pozoruhodné je, že v podstate nemá žiadny vchod, pôvodná brána je zamurovaná a na okoloidúcich zúrivo šteká pes z neďalekej záhrady. Historickou časťou Rajca je aj pôvodne stredoveký kostol svätého Ladislava pri kresťanskom cintoríne. Okrem samotnej stavby, krýpt a vnútorného vybavenia na ňom upútajú slnečné hodiny z 18. storočia, aké sú aj na priečelí radnice.

Niekoľko sto rokov má za sebou aj priľahlá fara s pamätnou tabuľou na vojnového prezidenta Jozefa Tisa, ktorého popravili za spoluprácu s nacistami, v okolí Žiliny je však veľmi populárny. Novšia budova, ktorá tiež pamätá časy Rakúsko-Uhorska, je bývalá rímskokatolícka ľudová škola. V porovnaní s historickou fotografiou je už nadstavaná o jedno poschodie, čo ju pripravilo o pôvodné ozdobné prvky.

Copyright © 2015 Ján Filip
ÚVOD Krúžok PROJEKT Krúžok LINKY