Logo stránky Úvodná stránka
Krížik
BodO meste
BodFotogaléria
BodMestá v okolí
Galanta
Galanta
Trnava
Trnava
Nitra
Nitra
Sereď
17 800 OBYVATEĽOV

Sereď bola v minulosti charakteristická svojím vodným hradom, známym cukrovarom, židovskou menšinou a historizujúcim centrom. Súčasné mesto je už typické najmä socialistickou architektúrou. Tá poriadne preorala aj niekdajší stred mesta a príliš veľa pôvodného nezanechala.

Kaštieľ. 19. storočie. Námestie slobody.Vodný hrad, ktorý bol v 16. storočí protitureckou pevnosťou a neskôr patril Eszterházyovcom, dodnes stojí v parku pri Váhu na kraji mesta. Rozsiahly kaštieľ je poznamenaný najmä klasicistickými úpravami. Dlho chátral a nezriedka v ňom bolo možné stretnúť podozrivé osoby.

Obecný dom, dnes mestský úrad. Začiatok 20. storočia. Námestie republiky.Z centra mesta zostalo máličko. Rohový mestský dom na Námestí republiky (dnes aj v minulosti slúžil ako mestský úrad) je zrekonštruovaný, v jeho susedstve však stojí veľká socialistická "Jednota". Naopak, poschodovú budovu židovskej školy vedľa neho zbúrali v 80. rokoch, podobne ako aj množstvo ďalších výstavných domov patriacich obchodníkom či prvorepublikovým podnikateľom na hlavnej ulici. Búranie sa úplne nezastavilo ani po nežnej revolúcii. V roku 2002 zrovnali so zemou už síce dosť prestavanú synagógu, ktorá však bola posledná v tejto časti západného Slovenska. Dôvod bol, že mesto potrebovalo novú telocvičňu. Na Kúpeľnom námestí sa zachovali židovské kúpele - mikve zo začiatku 20. storočia, je to malá prízemná budova.

Kostol sv. Jána Krstiteľa. 18. storočie. Štefánikova ulica.Na hlavnej Štefánikovej ulici sa dá zastaviť pri katolíckom kostole z konca 18. storočia, oproti nemu sa zachovalo niekoľko pôvodných domov nadväzujúcich na mestský úrad. Neďaleko stojí vilka zo začiatku 20. storočia. Spomedzi priemyselných pamiatok prežil pivovar medzi rodinnými domami na Pivovarskej ulici. Na Cukrovarskej ulici stále stojí kolónia poschodových domov pre zamestnancov seredského cukrovaru ešte spred prvej svetovej vojny a vedľa nej je za vysokým múrom rozsiahly židovský cintorín. Spoznať sa dá ľahko podľa Dávidovej hviezdy na bývalej obradnej sieni.

Židovský cintorín. 18. až 20. storočie. Cukrovarská ulica.Po socializme v Seredi zostalo ešte jedno dedičstvo - hromada odpadu po výrobe niklu, ktorá sa dá spozorovať aj z hlavného cestného ťahu z Trnavy do Nitry. Niklová fabrika sa začala rozbiehať na prelome 50. a 60. rokov a po revolúcii skrachovala.

Aj keď je Sereď súčasťou silne maďarského okresu Galanta, v meste žijú takmer samí Slováci. Ako pripomína pamätná tabuľa na železničnej stanici, predkovia niektorých z nich boli maďarskí Slováci a z Maďarska sa prisťahovali po druhej svetovej vojne v rámci výmeny obyvateľstva.

Copyright © 2011 Ján Filip
ÚVOD Krúžok PROJEKT Krúžok LINKY