Logo stránky Úvodná stránka
Krížik
BodO meste
BodFotogaléria
BodMestá v okolí
Stropkov
Stropkov
Giraltovce
Giraltovce
Bardejov
Bardejov
Svidník
12 900 OBYVATEĽOV

Svidník vznikol spojením dvoch rusínskych obcí - Vyšného a Nižného Svidníka. Po druhej svetovej vojne nemal omnoho viac ako tisíc obyvateľov, za socializmu sa rozrástol na desaťtisícové okresné mesto. Vzhľad Svidníka tomu plne zodpovedá - historických budov je málo a jednu z dominánt predstavuje rozmerný pamätník Červenej armády.

Pamätník sovietskej armáde. Socializmus. Duchnovičova ulica.Zo starších stavieb treba spomenúť predovšetkým prízemný kaštielik v niekdajšom Nižnom Svidníku, v ktorom v súčasnosti sídli galéria rusínskeho výtvarníka Dezidera Millyho. Nižný Svidník si viac zachoval svoj pôvodný vidiecky charakter - okrem kaštieľa ho reprezentuje i gréckokatolícky kostol z 19. storočia.

Kaštieľ. 18. storočie. Partizánska ulica.Prevažne socialistické centrum súčasného mesta leží v pôvodnom Vyšnom Svidníku. Staršie stavby zastupujú zo dve budovy z 19. storočia a o jedno storočie starší gréckokatolícky kostol. Pravoslávny aj katolícky kostol sú už moderné, postavené po roku 1989.

Za prvej i druhovej svetovej vojny bol Svidník dejiskom vojnových operácií. Najprv čelil vpádu ruskej cárskej armády, ktorej sa podarilo preniknúť cez karpatské priesmyky a zatlačiť rakúsko-uhorské vojská. V roku 1944 sa na neďalekej Dukle odohrávali tuhé boje. Sovietska a československá armáda sa snažili prebiť cez Východné Karpaty a pomôcť Slovenskému národnému povstaniu, operácia sa však skončila predovšetkým desaťtisícmi mŕtvych na oboch stranách. V oboch vojnách bol Svidník poškodený.

Gréckokatolícky kostol sv. Paraskievy. 18. storočie. Duchnovičova ulica.Bývalý režim aj vzhľadom na "dukliansku" minulosť Svidník dosť preferoval. V roku 1968 sa znovu stal sídlom okresu, ktorým bol síce i za prvej republiky a v 50. rokoch, lenže tentoraz bol počet okresov výrazne nižší. Dôvody boli najmä ekonomické, zaostalý región tak mal dostať impulz na rozvoj. Z podobných príčin vznikli v tom istom roku aj okresy Veľký Krtíš a Stará Ľubovňa.

Sovietskej armáde vystavali neďaleko centra veľký pamätník, okrem toho do mesta nasťahovali múzeum rusínsko-ukrajinskej kultúry a vojenské múzeum. Vyrástol i skanzen, kde sa dá napríklad nájsť prenesený drevený kostolík z Novej Polianky. Jeden z veliteľov duklianskej operácie a neskorší komunistický československý prezident Ludvík Svoboda má v centre mesta svoju sochu.

Svidník sa často považuje za jedno z centier kultúry Rusínov, dnešné mesto je však už prevažne slovenské. Slováci predstavujú približne štyri pätiny obyvateľov, Rusínov je zhruba 13 percent.

Copyright © 2013 Ján Filip
ÚVOD Krúžok PROJEKT Krúžok LINKY