Logo stránky Úvodná stránka
Krížik
BodO meste
BodFotogaléria
BodMestá v okolí
Humenné
Humenné
Michalovce
Michalovce
Vranov nad Topľou
Vranov nad Topľou
Strážske
4 600 OBYVATEĽOV

Strážske vyrástlo najmä za socializmu okolo chemického podniku Chemko, hoci jeho história je staršia a siaha až k prvým uhorským kráľom. Centrum tvoria väčšinou paneláky a socialistické budovy, zachovali sa však i dva kostoly, historická fara, kaštieľ a prízemné ľudové domčeky.

Kaštieľ. Mestský park.V stredoveku sa Strážske spomínalo ako dedina. Uhorskí králi ho v 12. storočí osídlili ako pohraničnú strážnu osadu. Neskôr patrilo rôznym šľachtickým rodom. V 15. storočí to boli najmä magnáti Drugethovci z Humenného. Koncom 19. storočia tu vznikla rafinéria. Napriek tomu si Strážske udržalo vidiecky charakter a aj začiatkom prvej republiky mali sotva viac než 1600 obyvateľov. Mestom sa oficiálne stalo až v roku 1968 po vystavaní podniku Chemko.

Gréckokatolícky kostol. 18. storočie. Mierová ulica.Kaštieľ stojí v parku neďaleko rieky Laborec. V minulosti ho využívalo poľnohospodárske učilište. V čase mojej návštevy bola ešte stále na priečelí zhrdzavená tabuľa. Najnovšie ho však košická krajská samospráva prenajala a počíta sa s jeho rekonštrukciou. Starší spomedzi dvojice kostolov v Strážskom patrí grékokatolíkom a pochádza z 18. storočia. Katolícky kostol postavili začiatkom 19. storočia, susedná fara má stredoveké korene.

Podobne ako v iných mestách na Slovensku, ani v Strážskom nechýba historický židovský cintorín. Tie bývali neraz od centra mesta pomerne vzdialené, čo v prípade Strážskeho jednoznačne platí. Niekoľko pomníkov sa totiž nachádza pri ceste približne uprostred medzi Strážskym a Brekovom.

Copyright © 2013 Ján Filip
ÚVOD Krúžok PROJEKT Krúžok LINKY