Logo stránky Úvodná stránka
Krížik
BodO meste
BodFotogaléria
BodMestá v okolí
Nové Zámky
Nové Zámky
Komárno
Komárno
Želiezovce
Želiezovce
Levice
Levice
Štúrovo
11 700 OBYVATEĽOV

Štúrovo je jedným z najnavštevovanejších miest južného Slovenska. Hlavným dôvodom však nie sú pamiatky. S výnimkou kostola alebo budovy banky z prelomu storočí centrum tvoria najmä prízemné domčeky a známejší a oveľa historickejší je oproti ležiaci maďarský Ostrihom, od roku 1000 sídlo arcibiskupa pre celé bývalé Uhorsko. Turistov do Štúrova láka skôr veľké termálne kúpalisko.

Bývalý hostinec a hotel. 19. storočie. Hlavná ulica.V stredoveku bolo Štúrovo (vtedy známe ako Kakad) len menšou dedinou. Situácia sa zmenila, keď lokalitu v 16. storočí dobyli Turci a postavili si tam pevnosť s mostom cez Dunaj. Nazvali ju Džigerdelen Parkan (pevnosť zarývajúca sa do pečene nepriateľa) a tento názov už mestečku zostal aj po tom, čo Osmanov vyhnali.

Hoci sa Štúrovo podobne ako Nové Zámky koncom 19. storočia ocitlo na dôležitej železničnej trati Bratislava – Budapešť, až tak sa nerozrástlo a okrem nárožnej budovy banky a katolíckeho kostola svätého Imricha z 18. storočia centrum mesta tvoria skôr prízemné budovy. Most Márie Valérie. 19. storočie. Obnovený po roku 1989.Medzi zaujímavejšie objekty sa dá doplniť ešte na nepoznanie prestavaná synagóga, v ktorej je dnes centrum voľného času. Za prvej republiky bolo Štúrovo okresným mestom a postavili tu napríklad okresný súd a aj iné budovy.

Zrejme najznámejším miestom Štúrova je Most Márie Valérie s pohnutou históriou. Zbombardovali ho ešte za druhej svetovej vojny. Jeho obnova bola dlho politickým problémom a v čase napätých vzťahov medzi Slovenskom a Maďarskom v 90. rokoch na ňu miestni obyvatelia čakali len márne. Až po zmene vlády na Slovensku sa ľady pohli a v roku 2001 most slávnostne otvorili. V Štúrove sa tiež nachádza jeden z väčších cintorínov vojakov z bývalého Sovietskeho zväzu, má zhruba 5000 hrobov.

Copyright © 2011 Ján Filip
ÚVOD Krúžok PROJEKT Krúžok LINKY