Logo stránky Úvodná stránka
Krížik
BodO meste
BodFotogaléria
BodMestá v okolí
Poprad
Poprad
Vysoké Tatry
Vysoké Tatry
Svit
7 500 OBYVATEĽOV

Škola. Baťova éra. Ulica SNP.Svit sa zaraďuje k úplne najmladším mestám na Slovensku. Mesto vzniklo v 30. rokoch 20. storočia okolo novej Baťovej textilnej fabriky. Ani jeho názov nie je ničím iným, než skratkou podniku - Slovenská viskózová továreň. Z veľkej časti Svit dodnes tvoria červené tehlové domčeky stavané pre zamestnancov podniku.

Fabrika sa začala stavať v roku 1934 v dnešnej terminológii na zelenej lúke, takže ani jedna budova v Svite nie je staršia. Medzi prvé patrila výskumná stanica na hodváb.

Bytové domy. Baťova éra. Štúrova ulica.V baťovskom štýle je postavená i veľká časť bytoviek, továrne a niekoľko účelových budov. Väčšina patrí k továrni, príkladom tejto architektúry je aj pôvodná Baťova škola. Úplne moderné sú obidva kostoly na okraji mesta - katolícky a evanjelický, ktoré postavili po roku 1989.

Svit vyrastal pri obciach Veľká (dnes časť Popradu) a Batizovce, samostatnou obcou a neskôr mestom sa stal až po druhej svetovej vojne. Vojnový konflikt továreň prežila ešte v prosperite, aj keď niektoré jej časti sa stali terčom bombardovania. Po jej skončení sa však nevyhla znárodneniu a neskôr bola rozdelená na Chemosvit a Tatrasvit. Okrem pôvodných červených domov začali pribúdať aj paneláky. Zo socializmu pochádza i súčasná železničná stanica.

Copyright © 2011 Ján Filip
ÚVOD Krúžok PROJEKT Krúžok LINKY