Logo stránky Úvodná stránka
Krížik
BodO meste
BodFotogaléria
BodMestá v okolí
Tvrdošín
Tvrdošín
Námestovo
Námestovo
Dolný Kubín
Dolný Kubín
Trstená
7 200 OBYVATEĽOV

Pohraničné mestečko Trstená je jediným na Orave, ktoré nemá štatút okresného mesta. Neznamená to však, že by mala mať aj najmenej pamiatok. Naopak, najmä na prelome 19. a 20. storočia bola Trstená zo štvorice súčasných oravských miest v popredí a ako jediná mala aj väčší priemyselný podnik. V centre mesta a najmä na námestí sa tak dá nájsť vedľa staršieho františkánskeho kláštora viacero budov z tohto obdobia so zdobenou fasádou.

Kostol sv. Martina. 17. storočie. Hattalova ulica.Pomerne veľký vplyv na vzhľad mesta mali Židia, ktorí do Trstenej prišli z Haliče po tom, čo sa tento región za Márie Terézie v roku 1772 stal súčasťou Rakúsko-Uhorska. Veľká časť domov na námestí patrila práve členom židovskej komunity, na bočnej ulici Železničiarov sa zachovala aj ich synagóga z 19. storočia, hoci dnes už slúži len ako obchod. Na kopci na hranici chotára s Tvrdošínom stále existuje židovský cintorín, vzdušnou čiarou len pár desiatok metrov od svojho podobného tvrdošínskeho "suseda".

Hotel Roháč. 19. storočie. Námestie M.R. Štefánika.Najstaršími stavbami v Trstenej sú kostol sv. Martina, malá kúria Wilcsekovcov a františkánsky kláštor. Na vzhľad kostola mali najväčší vplyv renesančné a barokové prestavby v 17. a 18. storočí. Nie príliš nápadná kúria z 18. storočia sa nachádza neďaleko od námestia a využíva ju centrum voľného času.

Františkánsky kláštor. 18. storočie. Námestie M. R. Štefánika.Hlavné námestie tvorí niekoľko väčších a honosnejších budov, stoja na ňom však aj prízemné domčeky. Františkánsky kláštor pochádza z 18. storočia, pôvodne v ňom bolo nižšie gymnázium, ktoré neskôr v 19. storočí dostalo novú samostatnú budovu na námestí. Vedľa kláštora stojí aj malý kostolík. Zrejme úplne najväčšou stavbou námestia je hotel Roháč z 19. storočia. Za Rakúsko-Uhorska v ňom sídlili aj úrady a mesto ho využívalo na kultúrne podujatia.

Synagóga. 19. storočie. Ulica Železničiarov. Zdroj: www.slovak-jewish-heritage.orgHistorický výzor námestia naštrbil komunistický režim. Na jeho okraji za socializmu zbúrali historickú budovu súdu a miesto nej vyrastal typický socialistický obchodný dom. Mestský úrad, presnejšie povedané obecný, keďže Trstená dlho štatút mesta nemala, sa nenachádza na námestí, ale na priľahlej Bernolákovej ulici. Budovu postavili začiatkom 20. storočia.

O sídlo okresu Trstená prišla v roku 1960, keď jediným okresným mestom na Orave zostal Dolný Kubín. Pri vytváraní nových okresov v roku 1996 dostal prednosť Tvrdošín.

Copyright © 2011 Ján Filip
ÚVOD Krúžok PROJEKT Krúžok LINKY