Logo stránky Úvodná stránka
Krížik
BodO meste
BodFotogaléria
BodMestá v okolí
Trstená
Trstená
Námestovo
Námestovo
Dolný Kubín
Dolný Kubín
Tvrdošín
9 500 OBYVATEĽOV

Tvrdošín je v mnohom zrkadlom svojho regiónu - Oravy. V tradične chudobnej oblasti Slovenska patril medzi najväčšie mestá a v jeho historickom jadre vedľa seba stoja pomerne honosné meštianske domy, ale aj ľudové drevenice. Na cintoríne sa nachádza stredoveký drevený kostol zapísaný v zozname kultúrneho dedičstva UNESCO.

Kostol sv. Trojice. 17. storočie. Trojičné námestie.V stredoveku patril Tvrdošín k tým mestečkám, ktoré mali načas výsady slobodného kráľovského mesta, avšak neudržali si ich a upadli do závislosti pánov Oravského hradu Thurzovcov. Tí do mesta v 16. storočí priniesli protestantizmus, neskôr sa presadila rekatolizácia.

Radnica. Trojičné námestie.Námestie má o niečo menej honosné meštianske domy ako v Dolnom Kubíne, ktorý bol centrom Oravskej župy. Veľa domčekov je prízemných, najvýraznejšou historickou budovou je radnica a kostol zo začiatku 17. storočia. V bočnej Radničnej ulici sa zachovala židovská synagóga prerobená na reštauráciu.

Drevený kostolík Všetkých svätých. Stredovek. Cintorínska ulica.Najvýznamnejšiu pamiatku Tvrdošína, drevený kostol na cintoríne, sa dá prezrieť za mierny poplatok aj zvnútra. V lete je okrem pondelka otvorený stále, inokedy sa treba vopred objednať. Celkovo sa na Slovensku zachovali desiatky podobných náboženských stavieb, avšak len menšia časť z nich sa prebojovala aj na zoznam UNESCO. Na Orave má túto výsadu okrem tvrdošínskeho katolíckeho kostola ešte evanjelický artikulárny kostol v Leštinách.

Kúria Medveckých. 19. storočie. Ulica Pod Velingom. Medvedzie.Za socializmu sa súčasťou Tvrdošína stali aj dediny Medvedzie a Krásna Hôrka. V Medvedzom stojí menšia kúria zemianskej rodiny Medveckých, ktorá slúži ako galéria, v Krásnej Hôrke stojí za pozornosť stará zvonica a kaplnka.

V poraste na kopci vedľa hlavnej cesty smerom do Trstenej sa ukrývajú dva židovské cintoríny - tvrdošínsky a trstenský. Ich poloha je raritou, vzdialené sú od seba len pár desiatok metrov vzdušnou čiarou. Je ojedinelé, že by cintoríny z dvoch rôznych miest boli tak blízko seba.

S blízkou Trstenou si Tvrdošín tradične konkuroval. V roku 1996 sa stal okresným mestom, Trstená bola naopak sídlom okresu za prvej republiky.

Copyright © 2013 Ján Filip
ÚVOD Krúžok PROJEKT Krúžok LINKY