Logo stránky Úvodná stránka
Krížik
BodO meste
BodFotogaléria
BodMestá v okolí
Dunajská Streda
Dunajská Streda
Komárno
Komárno
Veľký Meder
9 300 OBYVATEĽOV

Toto mestečko na Žitnom ostrove je v súčasnosti známe skôr vďaka termálnemu kúpalisku ako akýmkoľvek pamiatkam. Hoci začiatky Veľkého Medera siahajú až k príchodu Maďarov na naše územie, historických budov sa príliš veľa nezachovalo a ak sú, tak ide obvykle o prízemné domy. Medzi zaujímavosti a slovenské unikáty patrí cintorín srbských vojakov z prvej svetovej vojny na kraji mesta.

Veľký Meder bol v histórii podobne ako Dunajská Streda zemepanským mestečkom. V porovnaní so súčasným okresným mestom bol o dosť menší, na počiatku prvej republiky mal necelých 5000 obyvateľov. Hlavná ulica (Bratislavská a Komárňanská) je zmiešaninou panelákov a obchodov. Za povšimnutie však stojí prízemná klasicistická kúria z 19. storočia, historická budova pošty alebo zaujímavá knižnica. Námestie Bélu Bartóka má trojuholníkový pôdorys. Čiastočne ho tvoria rodinné domy, čiastočne aj prevádzka istého obchodného reťazca.

Historické kostoly sú v mestečku dva. Starší patrí kalvínom a postavili si ho na konci 18. storočia ako tolerančný po vydaní patentu cisára Jozefa II., ktorý povolil protestantom opäť si stavať kostoly. Katolícky kostol pochádza z roku 1900 a stojí na mieste staršieho kostola, ktorý bol údajne už neudržateľne schátralý.

Zrejme najunikátnejšou pamiatkou Veľkého Medera je cintorín 5000 až 6000 srbských a čiernohorských zajatcov z prvej svetovej vojny. Podobne ako v ďalších mestách na Žitnom ostrove, napríklad Dunajskej Strede či Šamoríne, bol aj v Mederi za prvej svetovej vojny neďaleko stanice zajatecký tábor. Mnohí väzni prišli v zlých podmienkach o život a ležia pochovaní na jednoduchom cintoríne s kaplnkou na kraji mesta. Niekoľko sto metrov od neho sa nachádza aj židovský cintorín obohnaný betónovým plotom.

Za socializmu sa názov Veľkého Medera zmenil na Čalovo, pribudli paneláky, zbúrala sa synagóga a viaceré rodinné domy. Po revolúcii sa Meder ako jedno z mála miest vrátil k pôvodnému názvu. Väčšina návštevníkov dnes mieri do termálneho komplexu, ktorý ročne navštívia státisíce ľudí a teší sa záujmu aj v susednom Česku. Veľký Meder je najviac "maďarským" mestom celého Žitného ostrova. Podľa sčítania ľudu z roku 2001 sa tam k Maďarom hlásilo 84,55 obyvateľstva.

Copyright © 2013 Ján Filip
ÚVOD Krúžok PROJEKT Krúžok LINKY