Logo stránky Úvodná stránka
Krížik
BodO meste
BodFotogaléria
BodMestá v okolí
Nitra
Nitra
Levice
Levice
Zlaté Moravce
Zlaté Moravce
Šurany
Šurany
Vráble
9 700 OBYVATEĽOV

Vráble sú malé mestečko neďaleko Nitry. V stredoveku a začiatkom novoveku ho ovládala cirkev a zemepáni. V 17. storočí vo Vrábľoch postavili zemný hrad, ktorý sa však neudržal pred nájazdmi Osmanov. V druhej polovici 19. storočia, ale aj neskôr, časť obyvateľov mesta pracovala v octárni, ktorú vlastnila židovská rodina Polakovcov. Za prvej československej republiky sa stali s 2900 obyvateľmi sídlom okresu a vzniklo tu niekoľko budov pre nové úrady.

Kostol Nanebovzatia Panny Márie. 19.-začiatok 20. storočia. Kostolná ulica.V centre mesta sú väčšinou prízemné domčeky, na budove octárne je dodnes pamätná tabuľa na Polakovcov. Historické budovy v centre pochádzajú z 19. alebo 20. storočia. Platí to aj o kostole, ktorý na prelome 19. a 20. storočia postavili v neorománskom štýle namiesto staršieho gotického chrámu. Staršia, aj keď prestavaná, je budova barokového kaštieľa hneď vedľa kostola, už od 19. storočia tam sídli farský úrad. Cirkevnú prediálnu stolicu, ktorá v meste dlho pôsobila, na Hlavnej ulici ešte reprezentuje stoličný dom z roku 1821. Na kraji ulice je aj banka z roku 1914. Židovskú komunitu pripomína ešte jej cintorín, synagógu zbúrali krátko pred pádom komunizmu v roku 1989.

Kaštieľ, v súčasnosti farský úrad. 18.-19. storočie. Kostolná ulica.Prvú republiku pripomína bývalý okresný úrad, podpísal sa na ňom známy architekt M.M. Harminc či kultúrne stredisko. Budovy stoja na Moravskej ulici, ktorá nesie názov po moravských kolonistoch Vrábeľ z 18. storočia. Československá republika tu mala v roku 1938 zvlášť emotívny koniec – ešte v októbri stihli vysadiť pri oslavách 20. výročia republiky na Hlavnej ulici lipy, krátko na to už Viedenská arbitráž Vráble pričlenila k Maďarsku, hoci väčšinu obyvateľov tvorili Slováci.

Ulica 1. mája.Zemný hrad, ktorý v 17. storočí nezvládol nápor Turkov, už existuje len ako archeologická lokalita. V časti Dyčka možno vidieť Varádyho kúriu z 19. storočia. Vráble dnes patria k menším slovenským mestám. Zaujímavosťou je, že v roku 2006 mal záujem o kreslo primátora len jediný kandidát, čo bolo na Slovensku dovtedy raritou, niečo podobné sa stalo ešte v Skalici.

Copyright © 2011 Ján Filip
ÚVOD Krúžok PROJEKT Krúžok LINKY