Logo stránky Úvodná stránka
Krížik
BodO meste
BodFotogaléria
BodMestá v okolí
Nová Baňa
Nová Baňa
Žiar nad Hronom
Žiar nad Hronom
Banská Štiavnica
Banská Štiavnica
Zvolen
Zvolen
Partizánske
Partizánske
Žarnovica
6 600 OBYVATEĽOV

Hoci pamiatok v Žarnovici nie je až tak veľa, starý kaštieľ na vŕšku nad centrom mesta a zrúcanina hradu Revište dokumentujú, že v dávnej minulosti toto mestečko patrilo medzi pomerne dôležité regionálne sídla šľachty. Zámok rodu Dóczyovcov pochádza z 15. storočia, čo ho zaraďuje medzi významné pamiatky, aj keď už nemá pôvodnú podobu a dlhé roky márne čaká na rekonštrukciu. Stredoveký pôvod má i žarnovický katolícky kostol.

Revištský hrad. 14. storočie. Revištské Podzámčie.Revištský hrad stojí na strmom zalesnenom vrchu pri Revištskom Podzámčí, ktoré patrí k Žarnovici, aj keď je od nej vzdialené niekoľko kilometrov. Patrí skôr k zachovalejším zrúcaninám na Slovensku, zachovala sa z neho napríklad brána, časť paláca i bašta. Niektoré múry sa postupným rozpadom vyformovali do tvaru "zdvihnutého prstu", čo hradu pridáva na romantickej atmosfére. Zrúcanina leží v strmom teréne, takže pohyb po krivolakých chodníčkov na hrade môže nejednej slabšej povahe zatočiť hlavu.

Dóczyovský zámok. 15. storočie. Námestie SNP.V 15. storočí Dóczyovci krátko po tom, čo získali Revištské panstvo, dali pred hradom prednosť svojmu novému kaštieľu priamo v mestečku. V 20. storočí prešiel zámok prestavbami, vnútorné priestory ani fasáda už nie sú pôvodné. Pamiatke nepomohol ani najnovší vývoj situácie - samospráva budovu po roku 1989 predala istej španielskej firme, ktorá budovu necháva chátrať, hoci sľubovala jej rekonštrukciu.

Kostol apoštolov sv. Petra a Pavla. Stredovek, prestavaný. Ulica Slobody.Spomedzi cirkevných pamiatok stojí okrem kostola za pozornosť aj kalvária s kaplnkou z konca 19. storočia. Z holého kopca, na ktorom ju postavili, je široký výhľad na mesto.

Dolný kaštieľ. Námestie SNP.V centre Žarnovice sa nájde ešte niekoľko zaujímavých budov. Pod Dóczyovským zámkom stojí takzvaný dolný kaštieľ, dnes ho využíva jedna z bánk. Niekoľko meštianskych domov pochádza z čias konca Uhorska, keď v Žarnovici fungovala píla a jej rozvoju pomáhalo aj pripojenie na železnicu do Zvolena v roku 1896. V jednoposchodovej historickej budove sídli miestna cirkevná škola. Vedľa nej kedysi stála synagóga, ktorú však radikálne prestavujú na rodinný dom a pôvodný účel sa už v podstate nedá rozoznať. Historický charakter majú i viaceré prízemné domy na Námestí SNP či hlavnom ťahu z Bratislavy do Zvolena - Bystrickej ulici.

Za bývalého režimu vznikol v Žarnovici veľký drevospracujúci podnik Preglejka, ktorý po revolúcii skončil v konkurze. V 90. rokoch sa Žarnovica stala prekvapujúco okresným mestom, hoci susedná Nová Baňa mala väčší počet obyvateľov i nemocnicu.

Copyright © 2011 Ján Filip
ÚVOD Krúžok PROJEKT Krúžok LINKY