(Barca, Juh, Krásna, Nad jazerom, Šebastovce, Vyšné Opátske)

Kasárne z 19. storočia zrekonštruovali ako jeden z projektov Európskeho hlavného mesta kultúry 2013. Táto budova slúži ako Steelpark, konajú sa tam vedecké výstavy pre deti aj väčších návštevníkov.
  • Mestská časť Juh nadväzuje na staromestskú pamiatkovú rezerváciu,
  • zrekonštruované kasárne slúžiace kultúre,
  • jeden z najväčších židovských cintorínov na Slovensku na Rastislavovej,
  • bývalá Franckova továreň na kávoviny a Poledniakova strojáreň,
  • kaštiele v častiach Barca a Krásna.

Juhovýchodná časť Košíc patrí k štvrtému košickému okresu. Patrí sem mestská časť Juh, sídlisko Nad Jazerom a pričlenené obce Barca, Krásna, Šebastovce a Vyšné Opátske.

Mestská časť Juh nadväzuje na centrálnu pamiatkovú rezerváciu. Nájdete tu barokový kostol so špitálom, meštianske domy či historickú strojáreň a zlievareň Karla Poledniaka. Kasárne z 19. storočia prerobili v jednom z projektov Európskeho hlavného mesta kultúry na Kulturpark.

Aj za prvej republiky tu pribudlo viacero zaujímavých moderných budov, napríklad hasičské kasárne z 20. rokov alebo kostol postavený krátko pred druhou svetovou vojnou. Časť okolo Námestia Osloboditeľov však poznamenali plošné prestavby za komunizmu. Mnoho budov z 18. a 19. storočia tam padlo za obeť panelákom.

V tejto mestskej časti na Rastislavovej ulici leží košický cintorín s historickými náhrobkami. V jeho areáli sa nachádza novší z dvojice košických židovských cintorínov s tisíckami židovských hrobov z konca 19. a 20. storočia. Tento cintorín patrí k najväčším na Slovensku vôbec. Delí sa na ortodoxnú a neologickú časť, každá zaberá inú stranu kopca, a zachovala sa tam i stará márnica.

V Barci sa nachádzajú dva väčšie kaštiele a kúria. Kaštieľ Bárczayovcov stojí v historickom parku, investor tam chcel stavať päťhviezdičkový hotel. Neďaleko neho sa dá nájsť Zichyho kaštieľ, na ktorom sa najviac podpísala prestavba staviteľa Jakaba. Obraz Barce dotvárajú dva historické kostoly. Katolícky je pôvodne gotický a pochádza zo 14. storočia, kalvínsky postavili po vydaní Tolerančného patentu Jozefa II. v 18. storočí.

Svoj kaštieľ a dve kúrie má aj časť Krásna. Tamojší kostol pochádza z prvej republiky z 30. rokov. Historické kostoly stoja i vo Vyšnom Opátskom a Šebastovciach. Sídlisko Nad jazerom naopak postavili za komunizmu, v súčasnosti má asi 23-tisíc obyvateľov. Jeho symbolom je dnes výmenník SPOT prestavaný v projekte Európskeho hlavného mesta kultúry.

Podrobné informácie o ďalších častiach mesta:


Táto stránka nie je odborným historickým dielom. Pracujem na nej vo voľnom čase, niekedy sa zmýlim a datovanie pamiatok sa občas mení. Ak nájdete chybu, prosím, napíšte mi na adresu jfilip@omestach.sk.


Čo sa dá navštíviť v štvrtom košickom okrese


Zaujímavé články o štvrtom košickom okrese


Fotogaléria

Novšie fotky sú z roku 2023, staršie z 2007 až 2009. Popisy k fotkám sú podľa stránky Pamiatkového úradu SR a webu k13.sk.