Stanica. Plánovali ju ešte baťovci, dostavaná bola až v roku 1969.
  • Vznikol v 30. rokoch okolo novej fabriky Jana Antonína Baťu,
  • názov mesta je skratkou mena podniku Slovenská viskózová továreň,
  • zachovali sa budovy závodov, domy pre zamestnancov aj škola z tohto obdobia.

Svit sa zaraďuje k úplne najmladším mestám na Slovensku. Mesto vzniklo v 30. rokoch 20. storočia okolo novej fabriky Jana Antonína Baťu na umelý hodváb. Ani jeho názov nie je podľa jednej z verzií ničím iným než skratkou podniku – Slovenská viskózová továreň. Z veľkej časti Svit dodnes tvoria červené tehlové domy stavané pre zamestnancov podniku.

Fabrika sa začala stavať v roku 1934 v dnešnej terminológii na zelenej lúke, takže ani jedna budova v centre Svitu nie je staršia. Medzi prvé patrila výskumná stanica na hodváb.

V baťovskom štýle je postavená i veľká časť bytoviek, továrne a niekoľko účelových budov. Príkladom tejto architektúry je aj pôvodná škola. Úplne moderné sú obidva kostoly na okraji mesta – katolícky a evanjelický, ktoré postavili po roku 1989.

Svit je zmesou pôvodných aj prestavaných budov.

Svit vyrastal pri obciach Veľká (dnes časť Popradu) a Batizovce, samostatnou obcou a neskôr mestom sa stal až po druhej svetovej vojne. Vojnový konflikt továrne prežili ešte v prosperite, aj keď časť poškodili. Po jej skončení sa však fabrika nevyhla znárodneniu a neskôr bola rozdelená na Chemosvit a Tatrasvit. Okrem pôvodných červených domov začali pribúdať aj paneláky.

Súčasnú železničnú stanicu, ktorá je veľmi obľúbená medzi umelcami a zároveň jedinou pamiatkou mesta, začali stavať v roku 1948. Projekt bol ešte baťovský. Dokončili ju však až v roku 1969.


Táto stránka nie je odborným historickým dielom. Pracujem na nej vo voľnom čase, niekedy sa zmýlim a datovanie pamiatok sa občas mení. Ak nájdete chybu, prosím, napíšte mi na adresu jfilip@omestach.sk.


Čo sa dá navštíviť vo Svite

  • Baťovo múzeum (na webovej stránke uvádza, že je otvorené na vyžiadanie)

Zaujímavé články o Svite


Fotogaléria

Fotky sú z roku 2024. Popisy k fotkám sú podľa zoznamu Pamiatkového úradu SR a webu hotela Spolcentrum.