Kaštieľ v Šali vám môže oprávnene pripomínať známejší bytčiansky zámok.
  • Najväčšou pamiatkou je kaštieľ pripomínajúci známy renesančný bytčiansky zámok,
  • z 19. a prvej polovice 20. storočia sa zachovalo niekoľko poschodových budov vrátane ľudovej školy, družstva proti záplavám či okresného úradu podľa projektu Milana Michala Harminca,
  • v domčeku s trstinovou strechou je múzeum ľudového bývania.

Paneláky v centre mesta aj prízemné domčeky s kaštieľom, lesy okolo Váhu a komíny Dusla. Asi takto vyzerá Šaľa. Mesto sa v podstate delí na dve väčšie časti, ktoré rozdeľuje Váh. Centrum mesta sa nachádza na pravom brehu, bývalá samostatná obec Veča, kde leží aj Duslo, na ľavom brehu.

Šaľa má dlhú históriu až do praveku, našiel sa tu aj úlomok lebky neandertálskej ženy. Nikdy však nepatrila medzi najväčšie mestá. Od roku 1598 tu niekoľko rokov sídlilo jezuitské kolégium, ktoré navštevovali stovky žiakov a bolo známe v celom Uhorsku. Tradíciu, ktorá sa ani nestačila rozvinúť, rýchlo prerušili protihabsburské povstania. Najväčšou pamiatkou Šale je kaštieľ. Podobá sa na známejší renesančný zámok Thurzovcov v Bytči. Sídli v ňom archív ministerstva vnútra.

Zatiaľ čo okolité mestá ako Sereď, Šurany alebo Nové Zámky vyrástli na prelome 19. a 20. storočia spolu so svojimi cukrovarmi, železnicou či inými priemyselnými podnikmi, Šali zostal pomerne vidiecky charakter. Tunajší mlyn napríklad v roku 1918 zamestnával len 17 pracovníkov. Trafostanica patriaca k mlynu je dnes pamiatkou.

V centre stálo v posledných rokoch Uhorska len niekoľko poschodových budov – škola, ktorá sa dá dodnes vidieť oproti kostolu a budova protipovodňového spolku na kraji súčasného centra. Ešte na začiatku 19. storočia nahradil pôvodný chrám dnešný kostol svätej Margity v klasicistickom slohu. Niekoľko budov pribudlo za prvej republiky, keďže Šaľa bola okresným mestom.

Inak centrum za komunizmu, keď sa počet obyvateľov najmä po výstavbe chemičky Duslo znásobil, poznačili radikálne zásahy. Napríklad múzeum ľudového bývania, malý domček s trstinovou strechou, dnes stojí neďaleko Hlavnej ulice uprostred panelákov. V časti Veča, bližšie k dnešnému Duslu, zostala ešte pomerne rozsiahly židovský cintorín. Židia pôvodne bývali najmä vo Veči, až neskôr sa sťahovali aj na druhý breh Váhu. Pomerne ďaleko od samotnej Šale v osade Hetmín sa dal vidieť ešte iný kaštieľ, ktorý sa však postupne zmenil na ruinu.


Táto stránka nie je odborným historickým dielom. Pracujem na nej vo voľnom čase, niekedy sa zmýlim a datovanie pamiatok sa občas mení. Ak nájdete chybu, prosím, napíšte mi na adresu jfilip@omestach.sk.


Čo sa dá navštíviť v Šali


Zaujímavé články


Fotogaléria

Popisy k fotkám sú podľa zoznamu Pamiatkového úradu SR, zoznamu pamätihodností mesta a IAJGS. Tieto fotky sú z roku 2015.

A tieto sú už veľmi staré z roku 2007 a je na nich aj časť Veča.