Pohľad z hradu v Modrom Kameni
  • Druhé najmenšie mesto na Slovensku, ktoré však bolo do roku 1960 sídlom okresu,
  • nad mestom stojí hrad Balassovcov s múzeom hračiek a bábok,
  • a ešte vyššie sa nachádza kalvária s výhľadom na mesto.

Modrý Kameň je druhé najmenšie mesto na Slovensku. Má len niečo vyše 1600 obyvateľov a pohľad na jeho námestie tomu do veľkej miery zodpovedá. Pýši sa však starým hradom rodu Balassovcov aj barokovo-klasicistickou kalváriou na kopci vysoko nad historickým jadrom. V centre je niekoľko poschodových budov s historickým charakterom ako radnica či Káposztássyho vila, hoci ani jedna nie je pamiatkovo chránená.

Hrad väčšinu času od jeho vzniku ovládal šľachtický rod Balassovcov, jeden z najsilnejších a najrozpínavejších na strednom Slovensku. Balassovci boli známi aj tým, že sa nerozpakovali zaberať okolité pozemky násilím, čím si svoje panstvo ešte rozširovali. Modrý Kameň držali až do 19. storočia. Hrad prežil niekoľko pohrôm – v druhej polovici 16. storočia ho ovládali Turci, ktorí ho nakoniec vyhodili do vzduchu a poškodený bol aj za stavovských povstaní.

Napriek pomerne malému počtu obyvateľov Modrý Kameň pred druhou svetovou vojnou predstihoval významom dnešné okresné mesto Veľký Krtíš. Za prvej republiky bol sídlom okresu a úrady sídlili v kaštieli bývalého balassovského hradu, ktorý vtedy už patril štátu. Okresným mestom prestal byť Modrý Kameň až v roku 1960, keď sa počet okresov výrazne zredukoval.

Modrokamenský hrad pozostáva z horného hradu, ktorý má pôvod ešte v stredoveku a z dolnej časti prestavanej na kaštieľ. V kaštieli má Slovenské národné múzeum umiestnenú zbierku bábkarskych kultúr a hračiek, medzi ktorými nechýbajú vyrezávané bábky, ale aj autíčka či bábiky, s ktorými sa deti hrali ešte v 70. či 80. rokoch 20. storočia. Mnohí medzi exponátmi ešte spoznajú Drobčeka z detskej relácie Ma-tel-ko, ktorý školákov za bývalého režimu na televíznych obrazovkách sprevádzal po továrňach a iných výdobytkoch komunizmu.

Horný hrad je zrúcaninou, po výstavbe kaštieľa ho jeho páni už neobnovovali. Dá sa naň dostať spolu s prehliadkou múzea. Z hradu je pekný výhľad na mestečko, ešte širší pohľad sa otvára z kalvárie. Tá patrí k najkrajším v širokom okolí a postaviť ju dali tiež Balassovci. Časť zastavení vznikla ešte v 18. storočí, ďalšie pribudli v nasledujúcom 19. storočí. Úplne na vrchole kalvárie stojí kríž a keďže kopec nie je celkom zalesnený, dá sa z neho dovidieť na Ipeľskú kotlinu.

V Modrom Kameni a jeho okolí rastú jedlé gaštany. Pestovanie týchto stromov má v meste dlhú tradíciu údajne už od čias Osmanov. Stromy však ohrozuje hubovitá nákaza, ktorej rozširovanie miestnym pestovateľom robí značné škody.


Táto stránka nie je odborným historickým dielom. Pracujem na nej vo voľnom čase, niekedy sa zmýlim a datovanie pamiatok sa občas mení. Ak nájdete chybu, prosím, napíšte mi na adresu jfilip@omestach.sk.


Čo sa dá navštíviť v Modrom Kameni

Zaujímavé články o Modrom Kameni


Fotogaléria

Fotky sú z rokov 2019 a 2008. Popisy k fotografiám sú zväčša podľa zoznamu Pamiatkového úradu SR.