Kostol sv. Gála. Pôvodne 14. storočie. Ulica osloboditeľov
  • Mestom sa stali v roku 2016 spolu s Gabčíkovom,
  • Kostol sv. Gála má stredoveký pôvod, v 17. storočí pribudol múr a zvonica,
  • pri niektorých domoch sa zachovali pôvodné sýpky.

Historické predvojnové fotografie Turian ukazujú obec s dvomi kostolmi, prízemnými domčekmi, sýpkami a synagógou o niečo väčšou ako bežný rodinný dom. Môžete si ich predstaviť aj podľa vidiecky ladených obrazov maliara Miloša Alexandra Bazovského, ktorý sa v Turanoch narodil a na poschodí v hostinci mal jeden zo svojich prvých ateliérov.

Dva historické kostoly majú Turany i dnes. V centre stojí aj niekoľko socialistických budov. Domčekov a sýpok, naopak, ubudlo a ani synagógu už nenájdete. Mestom boli Turany do roku 1918 a opäť ním sú od roka 2016.

V stredoveku Turany získali mestské práva od kráľa Žigmunda Luxemburského (v Uhorsku vládol v rokoch 1387 až 1437), patrili však sklabinskému panstvu. Z tohto historického obdobia sa zachoval katolícky kostol dnes pomenovaný po svätom Gálovi. Renesančná zvonica a múr pribudli až v 17. storočí.

Habsburský panovník Ferdinand I. mestu pridelil právo konať aj tri jarmoky. Turany na svojom webe píšu, že v 18. storočí boli najväčšou obcou v Turci, väčšou než Martin. Aj stanicu na košicko-bohumínskej železnici, čo je dnešná hlavná trať Žilina – Košice, získali skôr.

Ak by ste ju chceli vidieť, treba sa pozrieť na prízemný dom vedľa súčasnej väčšej a novšej staničnej budovy. Železnica priniesla na mnohé miesta na Slovensku výrazný rozvoj, v Turci sa to však na sklonku 19. a začiatku 20. storočia týkalo hlavne Vrútok.

Za prvej republiky Masarykov slovník Turany spomínal ako obec s pílou a mlynom, kde evanjelici tvorili tri štvrtiny obyvateľstva. V 30. rokoch 20. storočia si postavili nový kostol, projektoval ho Jozef Peško, ktorý stál aj za Hlinkovým kultúrnym domom v Ružomberku. Predtým používali pôvodne tolerančný kostol z 18. storočia, ktorý už neexistuje, a za reformácie im patril aj súčasný katolícky kostol.

Evanjelici sú najväčšou skupinou v Turanoch aj dnes, hoci väčšinu obyvateľstva už netvoria. Po židovskej komunite zostal cintorín neďaleko bytoviek na okraji mesta, v čase mojej návštevy v roku 2016 boli náhrobky poškodené a niektoré aj posprejované.


Táto stránka nie je odborným historickým dielom. Pracujem na nej vo voľnom čase, niekedy sa zmýlim a datovanie pamiatok sa občas mení. Ak nájdete chybu, prosím, napíšte mi na adresu jfilip@omestach.sk.


Čo sa dá navštíviť v Turanoch


Zaujímavé články o Turanoch


Fotogaléria

Turany som navštívil v pomerne pochmúrny februárový deň dva mesiace po tom, čo sa stali mestom. Popisy k fotkám sú podľa Pamiatkového úradu SR, webu mesta Turany a historických pohľadníc.