Kúria. 19. storočie. Komárňanská ulica.
  • V meste je cintorín srbských a čiernohorských zajatcov z prvej svetovej vojny,
  • v centre sa zachovala kúria a dva kostoly, historické budovy sú väčšinou prízemné.

Toto mestečko na Žitnom ostrove je v súčasnosti známe skôr vďaka termálnemu kúpalisku ako akýmkoľvek pamiatkam. Hoci začiatky Veľkého Medera siahajú až k príchodu Maďarov na naše územie, historických budov sa príliš veľa nezachovalo a ak sú, tak ide obvykle o prízemné domy. Medzi zaujímavosti a na Slovensku vzácnosti patrí cintorín srbských vojakov z prvej svetovej vojny na kraji mesta.

Veľký Meder bol v histórii podobne ako Dunajská Streda zemepanským mestečkom. V porovnaní so súčasným okresným mestom bol o dosť menší, na počiatku prvej republiky mal necelých 5000 obyvateľov. Hlavná ulica (Bratislavská a Komárňanská) je zmiešaninou panelákov a obchodov. Za povšimnutie však stojí prízemná klasicistická kúria z 19. storočia, historická budova pošty alebo zaujímavá knižnica. Námestie Bélu Bartóka má trojuholníkový pôdorys. Čiastočne ho tvoria rodinné domy, čiastočne obchodný dom.

Historické kostoly sú v mestečku dva. Starší patrí kalvínom a postavili si ho na konci 18. storočia ako tolerančný po vydaní patentu cisára Jozefa II., ktorý povolil protestantom opäť si stavať kostoly. Katolícky kostol pochádza z roku 1900 a stojí na mieste staršieho kostola, ktorý bol údajne už neudržateľne schátraný.

Netypickou pamiatkou Veľkého Medera je cintorín 5000 až 6000 srbských a čiernohorských zajatcov z prvej svetovej vojny. Podobne ako v ďalších mestách na Žitnom ostrove, napríklad Dunajskej Strede či Šamoríne, bol aj v Mederi za prvej svetovej vojny neďaleko stanice zajatecký tábor. Mnohí väzni prišli v zlých podmienkach o život a ležia pochovaní na jednoduchom cintoríne s kaplnkou na kraji mesta. Niekoľko sto metrov od neho sa nachádza aj židovský cintorín obohnaný betónovým plotom.

Za socializmu sa názov Veľkého Medera zmenil na Čalovo, pribudli paneláky, zbúrala sa synagóga a viaceré rodinné domy. Po revolúcii sa Meder ako jedno z mála miest vrátil k pôvodnému názvu. Väčšina návštevníkov dnes mieri do termálneho komplexu, ktorý ročne navštívia státisíce ľudí a teší sa záujmu aj v susednom Česku. Veľký Meder je najviac maďarským mestom celého Žitného ostrova.

Fotky sú väčšinou z roku 2013, staršie z 2007.