• Najznámejšou pamiatkou je hrad, v meste začala koncom 18. storočia fungovať najstaršia lesnícka škola v Uhorsku,
  • v budove bývalého soľného skladu pre Liptov sídli múzeum,
  • budovy lesníckej školy, zamestnancov lesnej správy a administratívy sa nachádzajú na ulici Pod Lipami.

Najznámejšou pamiatkou Liptovského Hrádku, ako to už jeho názov napovedá, je zrúcanina starého hradu. Menej známou históriou mestečka je, že tu koncom 18. a začiatkom 19. storočia fungovala najstaršia lesnícka škola v Uhorsku. Jej budova patrí dodnes k najkrajším v centre a obklopujú ju niekdajšie domy zamestnancov lesnej správy a soľného úradu.

Hrad má stredovekú históriu, vystavať ho dal začiatkom 14. storočia zvolenský župan magister Donč. V ďalších dejinách veľmi rýchlo striedal svojich pánov, medzi tých známejších patrili Balašovci či Zápoľskí. Mikuláš Šándorfi a jeho manželka Magdaléna Zaiová dali začiatkom 17. storočia k hradu pristaviť kaštieľ. Dnes je zrekonštruovaný a dá sa navštíviť.

Okolie s jazerom, starou kaplnkou a vŕškom, z ktorého po desaťminútovom výstupe vidno mesto aj s celým okolím, je tiež pomerne atraktívne aj samo o sebe.

Samotné mesto Liptovský Hrádok vznikalo najmä v 18. storočí. V obci vyrástol soľný sklad pre celý Liptov, jeho budova dodnes existuje a slúži ako múzeum. Hrádok bol aj sídlom lesného úradu a koncom 18. storočia tam začala pôsobiť lesnícka škola. Nevydržala príliš dlho, už začiatkom 19. storočia sa presťahovala do Banskej Štiavnice. Napriek tomu všetkému Liptovský Hrádok nikdy nebol príliš veľkým mestom.

Budovy školy, zamestnancov lesnej správy a soľného úradu a administratívy sa nachádzajú na ulici Pod lipami. Svoj názov nenesie táto ulica náhodou. Pri výstavbe domov tam pred dvesto rokmi vysadili lipovú alej. Ulica má svojský vzhľad, nedominuje jej radová zástavba typická pre iné mestá, ale domy stoja samostatne.

Najvýraznejšou budovou ulice je bývalá škola, v jej blízkosti stojí katolícky kostol z konca 18. storočia. Ešte starší kostol pochádzajúci zo stredoveku má pričlenená obec Dovalovo. Práve tamojší kostol slúžil aj hradným pánom skôr, než Liptovský Hrádok začal existovať. Hrádok má ešte jednu historickú školskú budovu. Na Hradnej ulici sídlila v druhej polovici 19. storočia poľnohospodárska škola. V roku 1886 sa zmenila na horársku školu, ktorá bola sčasti nástupkyňou odsťahovanej lesníckej školy. Pri nej vyrástlo v Hrádku známe arborétum, v súčasnosti jedno zo štyroch na Slovensku.

V 19. storočí a za prvej republiky bol Hrádok v niektorých obdobiach okresným mestom. Mal aj svoj priemysel – píly. Za napoleonských vojen pracovala továreň na zbrane, neskôr železiareň, továreň na tanín a za prvej republiky pečiváreň, predchodca výrobcu známych tatraniek.

Neprekvapí preto, že v meste sa nachádza niekoľko budov z tohto obdobia. Z konca Rakúsko-Uhorska pochádza viacero zaujímavých viliek, najväčšia z nich, ktorá patrila sudcovi Kolomanovi Vitálišovi, vyrástla neďaleko hradu a údajne aj s použitím stavebného materiálu zo zrúcaniny. Za prvej republiky vznikla súčasná hlavná ulica, ktorú vidí každý, kto cez mesto prechádza z Liptovského Mikuláša alebo vystúpi na železničnej či autobusovej stanici. V jednej z bočných ulíc stojí evanjelický kostol z obdobia Slovenského štátu.

Za socializmu Hrádok o sídlo okresu v roku 1960 definitívne prišiel. Bytová výstavba, súvisiaca aj s príchodom najväčšieho podniku Tesla, však priniesla zásahy do historickej časti. Zmizlo viacero budov, neprežila ani židovská synagóga. Cintorín po židovskej obci pri hlavnej ceste do Popradu ešte existuje, vďaka projektu Mosty – Gesharim najkrajšie a najzachovalejšie náhrobky zhromaždili do murovanej ohrady a vytvorili tak lapidárium, niektoré ďalšie boli v čase mojej návštevy stále v lese na pôvodných miestach.


Táto stránka nie je odborným historickým dielom. Pracujem na nej vo voľnom čase, niekedy sa zmýlim a datovanie pamiatok sa občas mení. Ak nájdete chybu, prosím, napíšte mi na adresu jfilip@omestach.sk.


Čo sa dá navštíviť v Liptovskom Hrádku


Zaujímavé články o Liptovskom Hrádku


Fotogaléria

Fotky sú z roku 2008. Popisy sú podľa zoznamu Pamiatkového úradu SR, trasy pamätihodností v Liptovskom Hrádku a publikácií Peter Vítek, Slávko Churý, Andrej Šuba: Z minulosti Liptovského Hrádku a Branislav Choma: Z dejín Liptovského Hrádku a okolia.