Bytové domy z Baťovej éry. Štúrova ulica
  • Vznikol v 30. rokoch okolo novej fabriky Jana Antonína Baťu,
  • názov mesta je skratkou mena podniku Slovenská viskózová továreň,
  • zachovali sa budovy závodov, domy pre zamestnancov aj škola z tohto obdobia.

Svit sa zaraďuje k úplne najmladším mestám na Slovensku. Mesto vzniklo v 30. rokoch 20. storočia okolo novej textilnej fabriky Jana Antonína Baťu. Ani jeho názov nie je ničím iným, než skratkou podniku – Slovenská viskózová továreň. Z veľkej časti Svit dodnes tvoria červené tehlové domčeky stavané pre zamestnancov podniku.

Fabrika sa začala stavať v roku 1934 v dnešnej terminológii na zelenej lúke, takže ani jedna budova v Svite nie je staršia. Medzi prvé patrila výskumná stanica na hodváb.

V baťovskom štýle je postavená i veľká časť bytoviek, továrne a niekoľko účelových budov. Väčšina patrí k továrni, príkladom tejto architektúry je aj pôvodná škola. Úplne moderné sú obidva kostoly na okraji mesta – katolícky a evanjelický, ktoré postavili po roku 1989.

Svit vyrastal pri obciach Veľká (dnes časť Popradu) a Batizovce, samostatnou obcou a neskôr mestom sa stal až po druhej svetovej vojne. Vojnový konflikt továreň prežila ešte v prosperite, aj keď niektoré jej časti sa stali terčom bombardovania. Po jej skončení sa však nevyhla znárodneniu a neskôr bola rozdelená na Chemosvit a Tatrasvit. Okrem pôvodných červených domov začali pribúdať aj paneláky. Zo socializmu pochádza i súčasná železničná stanica.

Fotky sú z roku 2008.