Drevenica z roku 1946, ktorú mesto odkúpilo a urobilo v nej expozíciu dlhoročného umeleckého vedúceho Lúčnice Štefana Nosáľa.
  • Do konca 19. storočia bola súčasťou Detvy.
  • Historické murované aj drevené ľudové domy v centre a na okolitých lazoch.
  • Maľované drevené kríže.

Hriňová má viacero spoločných čŕt s Detvou, s ktorou ju spája aj veľká časť histórie. Vždy mala silne laznícky charakter, takže mesto dodnes tvorí stred, z ktorého sa všetkými smermi rozbiehajú cesty do kopcov na okolité samoty. Na rozdiel od Detvy však Hriňovej chýba historické centrum. Stred mesta tvoria najmä paneláky s komínmi pri Hriňovských strojárňach v pozadí.

Ako samostatná obec vznikla Hriňová koncom 19. storočia, predtým bola súčasťou Detvy, ktorú založili v 17. storočí majitelia Vígľašského hradu Csákyovci. Mestom sa oficiálne stala až v roku 1989, aj v 19. storočí tu však fungovalo niekoľko priemyselných podnikov. Pred prvou svetovou vojnou to boli predovšetkým píly a skláreň.

Na parnú pílu viedla zo stanice Kriváň lesná železnica postavená začiatkom 20. storočia. Za socializmu je trasu preťala priehrada, čo viedlo k jej zániku.

Kostol v centre mesta síce na pohľad vyzerá tradične, postavili ho však až v roku 1947. Mestský úrad a kultúrne stredisko sú socialistické budovy, medzi ktorými stojí socha ženy. K niekoľkým starším stavbám sa počítajú predovšetkým prízemné domy, niektoré z nich drevené. Spoločným znakom Detvy i Hriňovej sú tradičné maľované kríže. Dajú sa nájsť na hlavnej ceste zo stredu mesta smerom na Kriváň a viacero ich stojí na lazoch.

Hriňovské lazy majú oveľa tradičnejší charakter než stred mesta. Biele vody, Krivec, Bystrô, Vrchslatinu, Priehalinu či Riečku tvoria typické ľudové domy s humnami. Na takmer každom laze sa nájde aj kaplnka, niekedy z čias prvej republiky, niekedy postavená až po druhej svetovej vojne. Niektoré drevené domčeky sú pamiatkovo chránené.

Drevenicu vystavanú po druhej svetovej vojne využíva mesto ako múzeum. Spojilo ho s pamiatkou Štefana Nosáľa, umeleckého vedúceho súboru Lúčnica, ktorý sa v Hriňovej narodil. Pomerne opustená lokalita na Raticovom vrchu pod známym vodopádom Bystré zas prilákala kapucínov, ktorí si tam postavili po revolúcii moderný kostol a kláštor.


Táto stránka nie je odborným historickým dielom. Pracujem na nej vo voľnom čase, niekedy sa zmýlim a datovanie pamiatok sa občas mení. Ak nájdete chybu, prosím, napíšte mi na adresu jfilip@omestach.sk.


Čo sa dá navštíviť v Hriňovej


Zaujímavé články o Hriňovej


Fotogaléria

Fotky sú z roku 2023. Popisy k fotkám sú podľa zoznamu Pamiatkového úradu SR a webu mesta.