• Mestom sa stalo v roku 2001 spolu so Šaštínom-Strážami,
  • najväčšou pamiatkou je kostol sv. Ondreja z 19. storočia.

Mestom sa stalo Krásno nad Kysucou iba nedávno, tento štatút mu parlament pridelil od roku 2001. Predtým bolo dedinou a tomu zodpovedá i vzhľad jeho centra. Staršie domy majú väčšinou vidiecky charakter, poschodových je len zopár.

Najväčšou pamiatkou je kostol sv. Ondreja z 19. storočia. Zo staršieho dreveného kostola sem preniesli gotickú sochu Madony, na klenbe zas možno vidieť maľbu Jozefa Hanulu z čias prvej republiky.

Pôvodnú atmosféru kysuckej obce pripomína viacero tradičných rodinných domov či kaplniek. Železobetónový cestný most na konci mesta smerom do Čadce pochádza z konca 19. storočia. Ešte starší je 50-metrový kamenný oblúkový most v časti U Blažkov.

Podobne ako iné mestá a obce na Kysuciach, aj Krásno je typické množstvo roztrúsených kopaníc v okolí s kaplnkami, ktoré typicky postavili v prvej polovici 20. storočia.

Komu by sa napriek tomu zdalo, že v Krásne nie je takmer nič, čo by sa dalo vidieť, pre turistov predsa len vymysleli ešte niečo. Kysucké múzeum začalo v júni 2009 v rámci prírodopisnej expozície vystavovať vernú napodobneninu mamuta, ktorá mala dokresľovať nález pravého zubu tohto zvieraťa.


Táto stránka nie je odborným historickým dielom. Pracujem na nej vo voľnom čase, niekedy sa zmýlim a datovanie pamiatok sa občas mení. Ak nájdete chybu, prosím, napíšte mi na adresu jfilip@omestach.sk.


Čo sa dá navštíviť v Krásne nad Kysucou


Zaujímavé články o Krásne nad Kysucou


Fotogaléria

Fotky sú z roku 2008. Popisy k fotkám sú podľa webu mesta Krásno nad Kysucou a Pamiatkového úradu SR.