Hrad Revište
  • Dóczyovský kaštieľ a stredoveký kostol,
  • zrúcanina hradu Revište.

Hoci pamiatok v Žarnovici nie je až tak veľa, starý kaštieľ na vŕšku nad centrom mesta a zrúcanina hradu Revište dokumentujú, že v dávnej minulosti toto mestečko patrilo medzi regionálne sídla šľachty. Kaštieľ rodu Dóczyovcov pochádza z 15. storočia, čo ho zaraďuje medzi významné pamiatky, aj keď už nemá pôvodnú podobu a dlhé roky márne čakal na rekonštrukciu. Stredoveký pôvod má i žarnovický katolícky kostol.

Revištský hrad stojí na strmom zalesnenom vrchu pri Revištskom Podzámčí, ktoré patrí k Žarnovici, aj keď je od nej vzdialené niekoľko kilometrov. Patrí skôr k zachovalejším zrúcaninám na Slovensku, zachovala sa z neho napríklad brána, časť paláca i bašta. Niektoré múry sa postupným rozpadom vyformovali do tvaru zdvihnutého prstu, čo hradu pridáva na romantickej atmosfére. Zrúcanina leží v strmom teréne, takže pohyb po krivolakých chodníčkov na hrade môže nejednej slabšej povahe zatočiť hlavu.

V 15. storočí Dóczyovci krátko po tom, čo získali Revištské panstvo, dali pred hradom prednosť svojmu novému kaštieľu priamo v mestečku. V 20. storočí prešiel zámok prestavbami, vnútorné priestory ani fasáda už nie sú pôvodné. 

Spomedzi cirkevných pamiatok stojí okrem kostola za pozornosť aj kalvária s kaplnkou z konca 19. storočia. Z holého kopca, na ktorom ju postavili, je široký výhľad na mesto.

V centre Žarnovice sa nájde ešte niekoľko zaujímavých budov. Pod Dóczyovským zámkom stojí takzvaný dolný kaštieľ. Niekoľko meštianskych domov pochádza z čias konca Uhorska, keď v Žarnovici fungovala píla a jej rozvoju pomáhalo aj pripojenie na železnicu do Zvolena v roku 1896. V jednoposchodovej historickej budove sídli miestna cirkevná škola. Vedľa nej kedysi stála synagóga, ktorú však radikálne prestavali a pôvodný účel sa už v podstate nedá rozoznať. Historický charakter majú i viaceré prízemné domy na Námestí SNP či hlavnom ťahu z Bratislavy do Zvolena – Bystrickej ulici.

Za bývalého režimu vznikol v Žarnovici veľký drevospracujúci podnik Preglejka, ktorý po revolúcii skončil v konkurze. V 90. rokoch sa Žarnovica stala prekvapujúco okresným mestom, hoci susedná Nová Baňa mala väčší počet obyvateľov i nemocnicu.

Väčšina fotiek je z roku 2008.