Centrum Žarnovice – Dóczyovský kaštieľ, pamätník sovietskej armády a bývalý hostinec.
  • Najväčšími pamiatkami v meste sú dóczyovský kaštieľ a stredoveký kostol,
  • pri meste sa dá navštíviť zrúcanina hradu Revište.

Hoci pamiatok v Žarnovici nie je až tak veľa, starý kaštieľ na vŕšku nad centrom mesta a zrúcanina hradu Revište dokumentujú, že v dávnej minulosti toto mestečko patrilo medzi regionálne sídla šľachty. Kaštieľ rodu Dóczyovcov pochádza podľa väčšiny zdrojov z konca 15. storočia. Dlhé roky márne čakal na rekonštrukciu. Stredoveký pôvod má i žarnovický katolícky kostol.

Revištský hrad stojí na strmom zalesnenom vrchu pri Revištskom Podzámčí, ktoré patrí k Žarnovici, aj keď je od nej vzdialené niekoľko kilometrov. Patrí skôr k zachovalejším zrúcaninám na Slovensku, zachovala sa z neho napríklad brána, časť paláca i bašta. Niektoré múry sa postupným rozpadom vyformovali do tvaru zdvihnutého prstu, čo hradu pridáva na romantickej atmosfére. Zrúcanina leží v strmom teréne, takže pohyb po krivolakých chodníčkov na hrade môže nejednej slabšej povahe zatočiť hlavu.

V 15. storočí Dóczyovci krátko po tom, čo získali Revištské panstvo, dali pred hradom prednosť svojmu novému kaštieľu priamo v mestečku. V 20. storočí prešiel zámok prestavbami, boli v ňom kancelárie.

Spomedzi cirkevných pamiatok stojí okrem kostola za pozornosť aj kalvária s kaplnkou z konca 19. storočia. Z čiastočne zalesneného kopca, na ktorom ju postavili, je výhľad na mesto. Ak odbočíte do lesíka pod kalváriou, uvidíte ešte niekoľko náhrobkov židovského cintorína.

V centre Žarnovice sa nájde ešte niekoľko zaujímavých budov. Pod dóczyovským zámkom stojí takzvaný dolný kaštieľ. Niekoľko meštianskych domov pochádza z čias konca Uhorska, keď v Žarnovici fungovala píla a jej rozvoju pomáhalo aj pripojenie na železnicu do Zvolena v roku 1896. V jednoposchodovej historickej budove sídli cirkevná základná škola. Vedľa nej kedysi stála synagóga, ktorú však radikálne prestavali a pôvodný účel sa už v podstate nedá rozoznať. Historický charakter majú i viaceré prízemné domy na Námestí SNP či hlavnom ťahu z Bratislavy do Zvolena – Bystrickej ulici.

Za bývalého režimu vznikol v Žarnovici veľký drevospracujúci podnik Preglejka, ktorý po revolúcii skončil v konkurze. V roku 1996 sa Žarnovica stala prekvapujúco okresným mestom, hoci susedná Nová Baňa mala väčší počet obyvateľov i nemocnicu.


Táto stránka nie je odborným historickým dielom. Robil som ju vo voľnom čase, viackrát som sa zmýlil a datovanie pamiatok sa občas mení. Ak nájdete chybu, prosím, napíšte mi na adresu jfilip@omestach.sk.


Čo sa dá navštíviť v Žarnovici


Zaujímavé články o Žarnovici


Fotogaléria

Fotky sú z roku 2023. Popisy sú väčšinou podľa stránky Pamiatkového úradu SR a historických pohľadníc.

Fotky z Revišťa a Revištského Podzámčia z roku 2008.