Eszterházyovský kaštieľ z 18. storočia.
  • V pavilóne pri kaštieli hostili Eszterházyovci skladateľa Franza Schuberta,
  • kostol sv. Jakuba bol pôvodne stredoveký, ale vežu mu museli po druhej svetovej vojne postaviť nanovo.

Mestečko s výrazným zastúpením maďarskej menšiny, v ktorom dlho dominovala rodina Eszterházyovcov. Zostal po nich kaštieľ a pavilón, kde v 19. storočí istý čas býval skladateľ Franz Schubert. Pre archeológov je okolie Želiezoviec zaujímavé vďaka pravekej želiezovskej skupine z mladšej doby kamennej, ktorá mala významné nálezisko v neďalekej Sikenici.

Eszterházyovský kaštieľ v miestnom parku pochádza z 18. storočia, pavilón, kde v roku 1824 Eszterházyovci hostili Schuberta, je novší. Hovorilo sa mu aj soví zámoček, aj na štíte je vyobrazená sova. Dnes tam má Schubert svoju pamätnú izbu. Kaštieľ, naopak, dlhé roky chátral, no mesto už začalo s jeho rekonštrukciou pomocou nórskych fondov. Rod Eszterházyovcov pripomína i veľká rodinná hrobka z 19. storočia na miestnom cintoríne.

V Želiezovciach sa v roku 1843 narodil aj Eduard Sacher, ktorý spolu so svojím otcom Franzom vytvoril Sacherovu tortu a vo Viedni založil hotel. Jeho otca pozvali do Želiezoviec opäť, ako inak, Eszterházyovci.

Staršou pamiatkou, aj keď s kostolnou vežou a časťou lode z päťdesiatych rokov (výsledok poškodenia za druhej svetovej vojny), je katolícky kostol sv. Jakuba. Pôvodne je gotický, nástenná maľba vo vnútri pochádza ešte zo 14. storočia. V okolí kostola na hlavnej ulici však už prevažujú najmä socialistické budovy či rodinné domy. Aj v minulosti bola veľká časť domov v Želiezovciach, ktoré mali v 19. zhruba dvetisíc a za prvej republiky tritisíc obyvateľov, na hlavnej ulici prízemná.

Za prvej československej republiky sa Želiezovce stali okresným mestom, zatiaľ čo neďaleké Šahy s o niečo mestskejším charakterom o túto výsadu prišli. Zároveň sa stala smutná vec doteraz možno nie celkom docenených rozmerov. V roku 1932 zničila búrka takzvaný Drevený kaštieľ – obrovský stáročný dub, v ktorom bola miestnosť s nábytkom.


Táto stránka nie je odborným historickým dielom. Pracujem na nej vo voľnom čase, niekedy sa zmýlim a datovanie pamiatok sa občas mení. Ak nájdete chybu, prosím, napíšte mi na adresu jfilip@omestach.sk.


Čo sa dá navštíviť v Želiezovciach


Zaujímavé články o Želiezovciach


Fotogaléria

Fotky sú z roku 2024. Popisy sú podľa zoznamu Pamiatkového úradu SR, webov pamiatkynaslovensku.sk, sacherhouse.com, dokostola.sk a IAJGS.