Duna pri kalvárii.
  • Mestom sa stali v roku 2020 ako zatiaľ posledné zo slovenských miest,
  • piesková duna pri centre mesta s kalváriou a cintorínom,
  • evanjelický kostol z 50. rokov 20. storočia podľa projektu Emila Belluša pre presídlencov z Maďarska.

Keď sa zoznam miest na Slovensku rozšíril na 141 a od 1. januára 2020 pribudli Nesvady v okrese Komárno, pocítil som, že povinnosť volá, hoci táto stránka dlhé roky spala. Pozrel som predpoveď počasia a v prvý deň nového roka ráno som zašiel na vlak do Nových Zámkov a potom na autobus, kde sme boli, myslím, zhruba traja aj so šoférom.

Mnoho návštevníkov obvykle mieri do Nesvád na termálne kúpalisko. Ja som si bol pozrieť mesto, kde Csemadok a Matica slovenská sídlia v jednej budove. Na stránke mesta sa dá dočítať, že Nesvady boli v ranom novoveku mestečkom s jarmočným právom. Za prvej československej republiky ich Masarykov slovník opisuje ako veľkú poľnohospodársku obec s názvom Nasvad a s takmer výlučne maďarským obyvateľstvom. V roku 1930 mali viac obyvateľov než v 2021.

Napriek tomu, že Nesvady ležia na nížine, v centre mesta nájdete malý kopček, ktorý vidíte na úvodnom obrázku. Volá sa Duna pri kalvárii a vznikol v dávnych dobách naviatím piesku. Je chránený ako prírodný areál. Stojí pri ňom starý cintorín, ktorý pripomenie, že kedysi ľudia pomerne často zomierali mladí, a kalvária s pomerne novou kaplnkou.

Jedinou oficiálnou pamiatkou mesta bol v čase písania tohto textu evanjelický kostol podľa projektu Emila Belluša dostavaný v rokoch 1950 až 1951. Prečo práve za tuhého komunizmu? Do takmer úplne katolíckych Nesvád sa prisťahovali počas výmeny obyvateľstva slovenskí evanjelici z Maďarska a kostol sa nazýva aj presídlenecký. Veľmi podobný kostol, tiež od Belluša, sa nachádza v Senci.

V Nesvadoch stojí aj baptistický kostol z roku 1957, jeden z mála na Slovensku, a barokový katolícky kostol. Z trojice kostolov v strede mesta je najstarší, no nie je chránený ako pamiatka. Synagógy obvykle v mestách na Slovensku neprežili komunizmus, kým židovské cintoríny sa, naopak, zväčša zachovali. V Nesvadoch túto pamiatku na židovskú komunitu nájdete na ulici na konci mesta medzi záhradami rodinných domov.

Minulosť Nesvád ešte pripomína prízemný domček nazývaný Dom ľudových tradícií s krojmi a nástrojmi miestnych gazdov, tkáčov a rybárov. Otváracie hodiny boli cez pracovné dni (bolo treba tiež zavolať na telefónne číslo z tabule). Nebol pracovný deň, takže som nevolal.


Táto stránka nie je odborným historickým dielom. Pracujem na nej vo voľnom čase, niekedy sa zmýlim a datovanie pamiatok sa občas mení. Ak nájdete chybu, prosím, napíšte mi na adresu jfilip@omestach.sk.


Čo sa dá navštíviť v Nesvadoch


Zaujímavé články o Nesvadoch


Fotogaléria

Fotky sú z roku 2020. Popisy k fotkám sú podľa programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta Nesvady, Pamiatkového úradu SR a IAJGS.