Kaštieľ zo začiatku 20. storočia. Takto vyzeral v roku 2007.
  • Mestom sa stali až v roku 1968 po výstavbe Chemka,
  • nájdete tu dva kaštiele, ktoré nie sú pamiatkami, dva kostoly a historickú faru.

Strážske vyrástlo najmä za socializmu okolo chemického podniku Chemko, hoci jeho história je staršia a siaha až k prvým uhorským kráľom. Centrum tvoria väčšinou paneláky a socialistické budovy, zachovali sa však i dva kostoly, historická fara a ako-tak aj starší okolicsányiovský a novší széchenyiovský kaštieľ.

V stredoveku sa Strážske spomínalo ako dedina. Osídlené bolo pôvodne ako pohraničná strážna osada. Neskôr patrilo rôznym šľachtickým rodom. V 15. storočí to boli najmä magnáti Drugethovci z Humenného. Koncom 19. storočia tu vznikla rafinéria. Napriek tomu si Strážske udržalo vidiecky charakter a aj za prvej republiky v roku 1930 malo len 1000 obyvateľov.

Mestom sa oficiálne stalo až v roku 1968 po výstavbe podniku Chemko. Podnik vyrábal polychlórované bifenyly. Zamestnal síce tisícky ľudí, no zanechal jednu z najhorších záťaží pre životné prostredie na Slovensku.

Oba kaštiele stoja v parku neďaleko rieky Laborec. Novší v minulosti využívalo poľnohospodárske učilište. V čase mojej návštevy bola ešte stále na priečelí zhrdzavená tabuľa. Košický kraj potom budovu predal. Starší môže pripomínať hospodársku budovu.

Spomedzi dvojice kostolov v Strážskom (dvojice v prípade, ak nerátame časť Krivošťany) patrí starší grékokatolíkom a pochádza z 18. storočia. Katolícky kostol postavili začiatkom 19. storočia, podobne je datovaná aj susedná fara.

Podobne ako v iných mestách na Slovensku, ani v Strážskom nechýba historický židovský cintorín. Tie bývali neraz od centra mesta pomerne vzdialené, čo v prípade Strážskeho jednoznačne platí. Niekoľko pomníkov sa totiž nachádza pri ceste približne uprostred medzi Strážskym a Brekovom, na mieste, kde hraničí Košický a Prešovský kraj.


Táto stránka nie je odborným historickým dielom. Pracujem na nej vo voľnom čase, niekedy sa zmýlim a datovanie pamiatok sa občas mení. Ak nájdete chybu, prosím, napíšte mi na adresu jfilip@omestach.sk.


Čo sa dá navštíviť v Strážskom

  • Nenašiel som žiadne múzeum ani galériu, ku ktorej by som mohol dať odkaz na otváracie hodiny.

Zaujímavé články o Strážskom


Fotogaléria

Fotky sú z roku 2007. Popisy k fotkám sú podľa webu mosta, zoznamu Pamiatkového úradu SR a stránky slovenskehrady.sk.