Kúpele Hammam. 19. storočie. Sinaova ulica.
  • V meste je mnoho historických kúpeľných domov a hotelov z 19. a prvej polovice 20. storočia vrátane kúpeľov Hammam s orientálnym vzhľadom,
  • k najohrozenejším pamiatkam patrí funkcionalistický liečebný dom Machnáč od Jaromíra Krejcara,
  • staré budovy nebúrali v meste len za komunizmu, jednu z najstarších kúpeľných budov Tri srdcia zrútili v roku 2008,
  • medzi zaujímavé budovy sa zaraďuje aj elektráreň z 19. storočia, k modernejšej architektúre patrí ešte kúpalisko Zelená žaba a stanica električky.

Trenčianske Teplice patria počtom pamiatok, hoci často len neoficiálnych, medzi najzaujímavejšie kúpeľné mestá na Slovensku. Dobu, keď v 19. storočí v meste podnikala rodina Sinaovcov a po nich ďalší majitelia, pripomínajú desiatky kúpeľných domov, hotelov a viliek. Medzi nimi zanechal svoje stopy aj komunistický režim, ktorý sa snažil z Trenčianskych Teplíc urobiť významné československé kúpeľné mesto a zbúral viacero historických hotelov priamo v centre mesta. Rovnako však demolácii v roku 2008 neunikla ani jedna z najstarších kúpeľných budov Tri srdcia.

Z časov, keď kúpele vlastnili Sinaovci (1835-1907), pochádzajú hotely Sina či Vlára (vtedy Pannonia) sústredené v centre mesta. Ifigénia D´Harcourt, dcéra Šimona Sinu, dala v roku 1888 postaviť jednu z najzaujímavejších budov v meste – orientálny kúpeľ Hammam podľa egyptskej predlohy. Neskôr vznikla aj Kúpeľná dvorana v anglickom parku.

Naopak, už nestojí hotel Grand, ktorý zas získal svoju poslednú podobu po tom, čo od Ifigénie kúpele kúpila Maďarská banková a obchodná spoločnosť. Z konca 19. storočia je i trenčianskoteplický katolícky kostol, evanjelický v parku je zas z obdobia konca prvej republiky.

Kúpeľná tradícia Trenčianskych Teplíc je staršia ako obdobie Sinaovcov. Žriedla sa využívali ešte v stredoveku, hoci okolo nich nestálo viac než pár domov. Výraznejší rozvoj kúpele zažili aj za svojich predchádzajúcich majiteľov Ilesházyovcov (1594-1835), ktorí vlastnili aj Trenčiansky hrad. V 18. storočí už kúpele navštevovali tisícky hostí, po Jurajovi Ilesházym sa zachoval kaštieľ. Za prvej republiky v kúpeľoch postavili napríklad funkcionalistické kúpalisko Zelená žaba.

K dnešným Trenčianskym Tepliciam v modernej dobe patril medzinárodný filmový festival Artfilm. Na takzvanom Moste slávy zanechali svoje tabuľky desiatky známych hercov vrátane Liv Ullmannovej či Omara Sharifa. Atrakciou je úzkokoľajná električka do Trenčianskej Teplej z roku 1909. Premáva však len sezónne, pravidelnú dopravu železnice zrušili.

Medzi starými secesnými alebo eklektickými vilkami či hotelmi sa nájdu aj veľké hotely z čias komunizmu. Mnohé naznačujú už samotné názvy Pax, Krym, Poľnohospodár či Hviezda. Bývalý premiér Vladimír Mečiar vlastnil v Trenčianskych Tepliciach povestnú vilu Elektra, o ktorej nechcel povedať, z čoho ju financoval.

Fotky sú z rokov 2021 až 2022, 2012 aj 2007.