- V meste je mnoho historických kúpeľných domov a hotelov z 19. a prvej polovice 20. storočia vrátane kúpeľov Hammam s orientálnym vzhľadom,
- k najohrozenejším pamiatkam patrí funkcionalistický liečebný dom Machnáč od Jaromíra Krejcara,
- staré budovy nebúrali v meste len za komunizmu, jednu z najstarších kúpeľných budov Tri srdcia zrútili v roku 2008,
- medzi zaujímavé budovy sa zaraďuje aj elektráreň z roku 1920, k modernejšej architektúre patrí ešte kúpalisko Zelená žaba a stanica električky.
Trenčianske Teplice patria počtom pamiatok, hoci často len neoficiálnych, medzi najzaujímavejšie kúpeľné mestá na Slovensku. Dobu, keď v 19. storočí v meste podnikala rodina Sinaovcov a po nich ďalší majitelia, pripomínajú desiatky kúpeľných domov, hotelov a viliek. Medzi nimi zanechal svoje stopy aj komunistický režim, ktorý sa snažil z Trenčianskych Teplíc urobiť významné československé kúpeľné mesto a zbúral veľký historický hotel Grand priamo v centre mesta. Rovnako však demolácii v roku 2008 neunikla ani jedna z najstarších kúpeľných budov Tri srdcia.
Z časov, keď kúpele vlastnili Sinaovci (1835-1909), pochádzajú hotely Sina či Vlára (vtedy Pannonia) sústredené v centre mesta. Ifigénia D’Harcourt, dcéra Šimona Sinu, dala v roku 1888 postaviť jednu z najzaujímavejších budov v meste – orientálny kúpeľ Hammam podľa egyptskej predlohy. V závere 19. storočia vznikla aj Kúpeľná dvorana v anglickom parku, ktorú však funkcionalisticky prestavali v roku 1946.
Naopak, už nestojí veľký hotel Grand, ktorý zas získal svoju poslednú podobu po tom, čo od Ifigénie kúpele kúpila Maďarská banková a obchodná spoločnosť. Z konca 19. storočia je i trenčianskoteplický katolícky kostol, evanjelický v parku je zas z obdobia prvej republiky.
Kúpeľná tradícia Trenčianskych Teplíc je staršia ako obdobie Sinaovcov. Žriedla sa využívali ešte v stredoveku, hoci okolo nich nestálo viac než pár domov. Výraznejší rozvoj kúpele zažili aj za svojich predchádzajúcich majiteľov Ilesházyovcov (1594-1835), ktorí vlastnili aj Trenčiansky hrad. V 18. storočí už kúpele navštevovali tisícky hostí, z tohto obdobia sa zachoval kaštieľ. Za prvej republiky v kúpeľoch postavili ešte funkcionalistický hotel Machnáč a kúpalisko Zelená žaba.
Machnáč od českého architekta Jaromíra Krejcara sa zaraďuje medzi najvýznamnejšie funkcionalistické pamiatky na Slovensku. Aktivisti sa snažia dosiahnuť jeho vyvlastnenie, keďže dlhodobo chátra.
K dnešným Trenčianskym Tepliciam v modernej dobe patril medzinárodný filmový festival Artfilm. Konal sa tu od roku 1993 a v roku 2016 sa presunul do Košíc. Na takzvanom Moste slávy zanechali svoje tabuľky desiatky známych hercov vrátane Liv Ullmannovej či Omara Sharifa. Atrakciou je úzkokoľajná električka do Trenčianskej Teplej z roku 1909. Premáva však len sezónne, pravidelnú dopravu železnice zrušili.
Medzi starými secesnými alebo eklektickými vilkami či hotelmi sa nájdu aj veľké hotely z čias komunizmu. Mnohé naznačujú už samotné názvy Pax, Krym, Poľnohospodár (neskôr Flóra) či Jalta (neskôr Slovakia). Bývalý premiér Vladimír Mečiar vlastnil v Trenčianskych Tepliciach povestnú vilu Elektra, o ktorej nechcel povedať, z čoho ju financoval. Ďalšie historické budovy získali jeho rodinní príslušníci.
Táto stránka nie je odborným historickým dielom. Pracujem na nej vo voľnom čase, niekedy sa zmýlim a datovanie pamiatok sa občas mení. Ak nájdete chybu, prosím, napíšte mi na adresu jfilip@omestach.sk.
Čo sa dá navštíviť v Trenčianskych Tepliciach
- Hammam
- Kúpalisko Zelená žaba (kúpalisko a historická pamiatka v jednom)
- Trenčianska elektrická železnica (jazdí v turistickej sezóne alebo počas podujatí)
Zaujímavé články o Trenčianskych Tepliciach
- O snahe aktivistov vyvlastniť a zrekonštruovať Machnáč (Denník N, 2020)
- O dražbe Kursalonu (Index/Sme, 2023)
- Dobová správa o otvorení liečebného domu Krym (Vtedy/TASR, 1975)
- Ako búrali Tri srdcia (MY Trenčín/Sme, 2008)
- O budovách vo vlastníctve Mečiarovcov (Trend, 2018)
Fotogaléria
Fotky sú z rokov 2021 až 2022, 2012 aj 2007. Popisy fotiek sú podľa zoznamu Pamiatkového úradu SR, rímskokatolíckeho farského úradu, kúpeľov Trenčianske Teplice, hotelov Most Slávy a Garni Praha, Domovu speváckeho zboru učiteľov, časopisu ASB, webu Žilina Gallery a historických pohľadníc.