• Väčšie zo starších kúpeľných domov pochádzajú z prvej Československej republiky,
  • obdobie konca Rakúsko-Uhorska pripomína kostol a niekoľko víl,
  • v 20. storočí boli až do roku 1951 súčasťou obce Konská.

Rajecké Teplice nepatria medzi kúpeľné mestá s najväčším počtom pamiatok. Pohľadom na antické stĺpy, mramor či zlato sa nenechajte pomýliť, tie vyrástli v roku 2014 ako súčasť snahy kúpeľov nalákať ruských či arabských turistov. Hlavné kúpeľné domy pochádzajú z čias prvej republiky, atmosféru malých kúpeľov z konca Rakúsko-Uhorska pripomína vyše storočný kostol a niekoľko kúpeľných viliek.

Kúpeľníctvo v Tepliciach fungovalo v 16. až 17. storočí za panovania Thurzovcov na neďalekom Lietavskom panstve. V porovnaní s Piešťanmi či Trenčianskymi Teplicami však Rajecké Teplice neskôr nezaznamenali taký rozmach, ktorý by ich premenil na veľké kúpeľné centrum. V roku 1880 dobové sčítanie uvádzalo len 40 obyvateľov. Vtedy Teplice pripojili k obci Konská, od ktorej sa opäť odčlenili až v roku 1951.

K najstarším budovám patrí kostol zo začiatku 20. storočia a kúpeľné vilky s exotickými názvami My Castle či Talisman zo začiatku 20. storočia. Najväčšie kúpeľné budovy Aphrodite (pôvodne len Kúpeľný dom), Baník či Malá a Veľká Fatra vystavali za predvojnovej republiky. Kúpele v tom čase vlastnila Revírna bratská pokladnica z Ostravy.

Za Slovenského štátu upravili areál s jazierkom a reštauráciou. Krátko na to kúpele obsadili nacisti a využívali ich ako nemocnicu.

Kúpeľom v Rajeckých Tepliciach sa úplne nevyhla ani socialistická výstavba. Pri stavbe obchodného domu tak padlo niekoľko pôvodných domov, ďalšie budovy ako bývalý panský hostinec zmizli ešte za prvej republiky. K Tepliciam patrí aj kedysi samostatná obec Poluvsie. Nájdete tam rodný dom Jozefa Gabčíka, ktorý spolu s Janom Kubišom zabili ríšskeho protektora Reinharda Heydricha. Poluvsie upúta aj prírodným útvarom – pätnásťmetrovou skalnou ihlou hneď vedľa hlavnej cesty.


Táto stránka nie je odborným historickým dielom. Pracujem na nej vo voľnom čase, niekedy sa zmýlim a datovanie pamiatok sa občas mení. Ak nájdete chybu, prosím, napíšte mi na adresu jfilip@omestach.sk.


Čo sa dá navštíviť v Rajeckých Tepliciach


Zaujímavé články o Rajeckých Tepliciach


Fotogaléria

Fotky sú z roku 2008. Popisy sú podľa webovej stránky mesta, knihy Bohuslav Kortman: Rajecké Teplice, historických pohľadníc, webu penziónu My Castle a zoznamu Pamiatkového úradu SR.