- V historickom centre stoja vedľa seba meštianske a ľudové domy,
- na cintoríne sa nachádza drevený kostol zapísaný v zozname UNESCO,
- v kúrii v časti Medvedzie je umiestnená galéria maliarky Márie Medveckej.
Tvrdošín je v mnohom zrkadlom svojho regiónu. Na Orave patril medzi najväčšie mestá a v jeho historickom jadre vedľa seba stoja meštianske domy, ale aj ľudové drevenice. Na cintoríne sa nachádza stredoveký drevený kostol zapísaný v zozname kultúrneho dedičstva UNESCO. Jeho centrum bolo zapísané ako pamiatková zóna, no pamiatkový úrad ju zrušil. Mesto podľa neho nespolupracovalo.
V stredoveku patril Tvrdošín podľa svojej webovej stránky k tým mestečkám, ktoré mali istý čas výsady kráľovského mesta, avšak neskôr upadli do závislosti od pánov Oravského hradu Thurzovcov. Tí do mesta v 16. storočí priniesli protestantizmus, následne sa zas presadila rekatolizácia.
Námestie má o niečo menej honosné meštianske domy ako v Dolnom Kubíne, ktorý bol centrom Oravskej župy. Veľa domčekov je prízemných, najvýraznejšou historickou budovou je radnica a kostol zo začiatku 17. storočia. V bočnej Radničnej ulici sa zachovala židovská synagóga prerobená na reštauráciu. Aj tú stiahli zo zoznamu pamiatok pre jej prestavby.
Najvýznamnejšiu pamiatku Tvrdošína, drevený kostol na cintoríne, sa dá prezrieť za mierny poplatok aj zvnútra. V lete býva otvorený pravidelne, inokedy sa treba vopred objednať. Celkovo sa na Slovensku zachovali desiatky podobných náboženských stavieb, avšak len menšia časť z nich sa prebojovala aj na zoznam UNESCO. Na Orave má túto výsadu okrem tvrdošínskeho katolíckeho kostola ešte evanjelický artikulárny kostol v Leštinách.
Za socializmu sa súčasťou Tvrdošína stali aj dediny Medvedzie a Krásna Hôrka. V Medvedzom sa zachovala kúria zemianskej rodiny Medveckých, ktorá slúži ako galéria, v Krásnej Hôrke stojí za pozornosť stará zvonica a kaplnka.
V poraste na kopci vedľa hlavnej cesty smerom do Trstenej sa ukrývajú dva židovské cintoríny – tvrdošínsky a trstenský. Vzdialené sú od seba len pár desiatok metrov vzdušnou čiarou. Je ojedinelé, že by cintoríny z dvoch rôznych miest boli tak blízko seba.
S blízkou Trstenou si Tvrdošín tradične konkuroval. V roku 1996 sa stal okresným mestom, Trstená bola naopak sídlom okresu za prvej republiky.
Táto stránka nie je odborným historickým dielom. Pracujem na nej vo voľnom čase, niekedy sa zmýlim a datovanie pamiatok sa občas mení. Ak nájdete chybu, prosím, napíšte mi na adresu jfilip@omestach.sk.
Čo sa dá navštíviť v Tvrdošíne
Zaujímavé články o Tvrdošíne
- Ako tvrdošínska synagóga prestala byť pamiatkou (MY Orava/Sme, 2018)
- O tvrdošínskej radnici (MY Orava/Sme, 2017)
- O smrti tvrdošínskeho študenta počas nacistickej okupácie Prahy (MY Orava/Sme, 2018)
Fotogaléria
Fotky sú z roku 2024. Popisy sú podľa zoznamu Pamiatkového úradu SR, webu mesta Tvrdošín, Slovak Jewish Heritage a IAJGS.