Pohľad z Fiľakovského hradu.
  • Fiľakovský hrad známy z protitureckých vojen.
  • Kaštieľ a kúrie v centre mesta.
  • Radnica zo začiatku 20. storočia a múzeum z 19. storočia.

Rozsiahla zrúcanina hradu na skale priamo nad centrom mesta napovedá, že Fiľakovo nebolo v minulosti bezvýznamnou lokalitou. Hrad zohral dôležitú úlohu v protitureckých vojnách, v meste sa tiež zachovali kaštiele a kúrie. Radnica v historickom jadre zas už pochádza zo začiatku 20. storočia, keď vo Fiľakove začala vyrábať známa továreň na smaltovaný riad.

Fiľakovský hrad aj s celým mestečkom pod ním dobyli v roku 1554 Turci a z Fiľakova vytvorili centrum jedného zo svojich územných celkov – sandžakov. Habsburská monarchia pevnosť získala späť až v roku 1593 a hrad sa tak stal dôležitým oporným bodom v pohraničí. Keď ho však dobyli Turci v roku 1682 spolu s povstalcami Imricha Thökölyho opäť, zmenil sa na ruinu a už ho neopravili, čo zároveň poznačilo vývoj mesta v ďalších obdobiach.

Hrad proti Turkom neúspešne bránil jeho kapitán, známy katolícky šľachtic Štefan II. Koháry (zomrel v roku 1731). Keby sa do Fiľakova dnes vrátil, spoznal by v ňom už len máločo. Hrad sa od tureckého úderu ešte viac rozpadol, kamene sa používali ako stavebný materiál, čo rozčúlilo aj básnika Sándora Petöfiho. Najzachovalejšou časťou hradu je dnes opravená Bebekova veža, do ktorej nainštalovali výstavu. Areál je oplotený a pre turistov je otvorený v sezóne.

Svoju malú kúriu, ktorú dal Koháry postaviť po zničení hradu, by našiel stáť poriadne schátranú na zablatenom dvore so stavebným materiálom. Identifikoval by ešte katolícky kostol, o ktorého výstavbu sa tiež za svojho života postaral. Najväčší kaštieľ vo Fiľakove, takzvaný Heroldov, by už Kohárymu naopak veľa nepovedal, keďže bol postavený až v 18. storočí a po jeho chodbách sa dnes preháňajú žiaci miestneho gymnázia. Novšia je aj kúria po ďalšom šľachtickom rode Czebrianovcoch. Táto budova je súčasťou areálu polikliniky. Radnica v centre mesta už pochádza zo začiatku 20. storočia. Ďalšou historickou budovou je miestne múzeum.

Trochu zabudnutou pamiatkou na miestnu šľachtu je mauzóleum rodiny Stephaniovcov na malom kopci neďaleko železničnej stanice. Hrobka bola v čase mojej návštevy (november 2007) v dezolátnom stave, zarastená stromčekmi a na múr ktosi napísal Oláh Laci.

Dnešné Fiľakovo má približne 10-tisíc obyvateľov. Na strednom Slovensku je spolu s Tornaľou najmaďarskejším mestom, k tejto národnosti sa vo Fiľakove v roku 2011 hlásila viac než polovica ľudí. Atlas rómskych komunít z roku 2013 hovorí o vysokom podiele Rómov, ktorých počet v meste odhadli na takmer tretinu. Miestnou atrakciou je malá zoo.


Táto stránka nie je odborným historickým dielom. Pracujem na nej vo voľnom čase, niekedy sa zmýlim a datovanie pamiatok sa občas mení. Ak nájdete chybu, prosím, napíšte mi na adresu jfilip@omestach.sk.


Čo sa dá navštíviť vo Fiľakove

Zaujímavé články o Fiľakove


Fotogaléria

Väčšina fotiek je z roku 2007. Popisy k fotkám sú podľa zoznamu Pamiatkového úradu SR a zoznamu pamätihodností mesta.