Námestie s meštianskymi domami a horným kostolom.
  • Najviac historické mesto na Kysuciach, centrum je zachovalejšie než v Čadci,
  • niektoré meštianske domy majú podobne ako v Žiline arkády, čo je na Slovensku netypické,
  • v centre stoja dva kostoly a bývalý pivovar zo 17. storočia.

Kysucké Nové Mesto je napriek svojmu názvu najviac historickým mestom na Kysuciach. Počtom zachovaných historických budov mierne predstihuje aj väčšiu Čadcu. Niektoré meštianske domy majú arkády, čo trochu pripomína Žilinu. Centrum zahŕňa dva historické kostoly a starý niekoľkostoročný pivovar s bocianím hniezdom, ale aj nehistorickou prístavbou.

Mesto je staršie než veľká časť obcí na Kysuciach, ktoré vznikali v 16. a 17. storočí valašskou kolonizáciou. Kysucké Nové Mesto sa spomínalo ešte v stredoveku a malo trhové práva typické pre zemepanské mestečko. V 19. a začiatkom 20. storočia bolo už pomerne v ústraní a nemalo viac ako 2000 obyvateľov, čo ho radilo za Čadcu a Turzovku.

Historické jadro tvorí predovšetkým Belanského ulica a Námestie slobody s meštianskymi domami. Niektoré z nich, napríklad bývalá fara a kúria prerobená na hotel, majú viac ako 400 rokov.

Pivovar, zrekonštruovaná budova, v ktorej sa v čase mojej návštevy nachádza reštaurácia, pochádza zo 17. storočia. Podobných pamiatok nie je na Slovensku až tak veľa, aj keď varenie piva v réžii zemepánov alebo mesta bolo začiatkom novoveku typické pre takmer každé mestečko na Slovensku. K novším pamiatkam patrí hotel z roku 1906 (ako prezrádza rok na jeho priečelí).

Oba historické kostoly sú katolícke. Kostol svätého Jakuba má stredoveký základ, mariánsky je novší, z 18. až 19. storočia. Medzi náboženské pamiatky možno zaradiť aj židovský cintorín. Nachádza sa v areáli klasického cintorína a zrekonštruovali ho dobrovoľníci. Rozdiel som mohol sám vidieť, v čase mojej návštevy (apríl 2008) bol v žalostnom stave a medzi krovinami a stromčekmi sa dalo rozoznať len niekoľko náhrobkov. V roku 2024 bol vyčistený a všetko bolo dobre vidieť. Cintorín v Čadci, naopak, zmizol úplne.

Za socializmu začal v Kysuckom Novom Meste vyrábať podnik ZVL (pôvodne Závody presného strojárstva) a pochopiteľne sa rozbehla i typická panelová výstavba, ktorá sa stihla zahryznúť aj do historického centra. Napriek tomu nie je jadro také poškodené ako v Čadci.


Táto stránka nie je odborným historickým dielom. Pracujem na nej vo voľnom čase, niekedy sa zmýlim a datovanie pamiatok sa občas mení. Ak nájdete chybu, prosím, napíšte mi na adresu jfilip@omestach.sk.


Čo sa dá navštíviť v Kysuckom Novom Meste

  • Nepodarilo sa mi nájsť žiadne múzeum ani galériu s otváracími hodinami priamo v meste.
  • Múzeum je však v kaštieli v susednej obci Radoľa v pešej dostupnosti z centra Kysuckého Nového Mesta.

Zaujímavé články o Kysuckom Novom Meste


Fotogaléria

Fotky sú z roku 2024. Popisy k fotkám sú podľa zoznamu Pamiatkového úradu SR, webu mesta Kysucké Nové Mesto, historických pohľadníc, IAJGS a Spojenej školy internátnej na Murgašovej ulici.