Prvá poschodová budova v meste bol tento hotel, ktorý neskôr prestavali na banku. Budova je z konca 19. storočia a v Štúrove ju neprehliadnete. Hlavná ulica
  • Turci si tu v 16. storočí zriadili dnes už zaniknutú pevnosť Džigerdelen Parkan,
  • medzi staršími budovami prevažujú najmä prízemné, výnimkou je kostol, súd, bývalý hotel či prestavaná synagóga,
  • dunajský Most Márie Valérie zbombardovali za druhej svetovej vojny a obnovili ho až v roku 2001.

Štúrovo je jedným z najnavštevovanejších miest južného Slovenska. Hlavným dôvodom však nie sú pamiatky. S výnimkou kostola z 18. storočia, bývalého hotela Central a neskôr banky alebo kráľovského súdu stred mesta tvoria najmä prízemné domy. Známejší a oveľa historickejší je oproti ležiaci maďarský Ostrihom, od roku 1000 sídlo uhorského arcibiskupa. Turistov do Štúrova láka skôr veľké termálne kúpalisko.

V stredoveku bolo Štúrovo (vtedy známe ako Kakath) len menšou dedinou. Situácia sa zmenila, keď lokalitu v 16. storočí dobyli Turci a postavili si tam pevnosť s mostom cez Dunaj. Nazvali ju Džigerdelen Parkan (pevnosť zarývajúca sa do pečene nepriateľa) a tento názov už mestečku zostal aj po tom, čo Osmanov vyhnali.

Hoci sa Štúrovo podobne ako Nové Zámky v 19. storočí ocitlo na dôležitej železničnej trati Bratislava – Budapešť, až tak sa nerozrástlo. Medzi zaujímavejšie objekty sa dá okrem kostola a bývalého hotela doplniť ešte na nepoznanie prestavaná synagóga, ktorú neskôr využívalo centrum voľného času. Za prvej republiky bolo Štúrovo okresným mestom.

Zrejme najznámejším miestom Štúrova je Most Márie Valérie s pohnutou históriou. Postavili ho za Uhorska v roku 1895 a zničili ho nemecké vojská za druhej svetovej vojny. Jeho obnova bola dlho politickým problémom a v čase napätých vzťahov medzi Slovenskom a Maďarskom v 90. rokoch na ňu miestni obyvatelia čakali len márne. Až po zmene vlády na Slovensku sa oba štáty dohodli a v roku 2001 most slávnostne otvorili. Na jeho stavbu prispela aj EÚ.

V Štúrove sa tiež nachádza jeden z väčších cintorínov vojakov z bývalého Sovietskeho zväzu, má zhruba 5000 hrobov. Podobne ako v iných slovenských mestách nechýba ani židovský cintorín.


Táto stránka nie je odborným historickým dielom. Pracujem na nej vo voľnom čase, niekedy sa zmýlim a datovanie pamiatok sa občas mení. Ak nájdete chybu, prosím, napíšte mi na adresu jfilip@omestach.sk.


Čo sa dá navštíviť v Štúrove


Zaujímavé články o Štúrove


Fotogaléria

Fotky sú z roku 2022. Popisy k fotkám sú podľa mestského zoznamu pamätihodností a informácií z materiálov mesta a mestského múzea, ako aj Pamiatkového úradu SR, Slovak Jewish Heritage a IAJGS.