- Zámok patrí medzi najviac navštevované pamiatky na Slovensku, do súčasnej romantickej podoby ho prestaval na konci 19. storočia Ján František Pálffy,
- medzi ďalšie pamiatky patrí kostol, fara, zámocká reštaurácia, koniareň a pivovar,
- liečebný dom Mier v kúpeľoch pochádza pôvodne zo 16. až 17. storočia.
Väčšina ľudí do Bojníc smeruje na zámok alebo do zoologickej záhrady, takže historické centrum tohto mestečka je trochu mimo pozornosti. Námestie s barokovými či renesančnými domami, hradby či Prepoštská jaskyňa pod miestnou farou však tiež stoja za pohľad.
Zámok patrí medzi najviac navštevované pamiatky na Slovensku. Nie každý návštevník vie, že jeho vzhľad je ovplyvnený romantickou prestavbou z konca 19. storočia, ktorú uskutočnil posledný šľachtický majiteľ Ján František Pálffy podľa vzoru zámkov na francúzskej Loire. Zámok má i staršie gotické a renesančné časti. Pred pandémiou dokázal prilákať za rok 170-tisíc návštevníkov, časť z nich v minulosti prichádzala na tradičný Festival duchov a strašidiel.
Aj bez Pálffyovského zámku, na ktorom v histórii vládli aj páni z Jelšavy, Noffryovci či Thurzovci, by Bojnice boli najviac historickým mestečkom prievidzského okresu. Na námestí, ktoré nie je až tak poznamenané socialistickými úpravami, sa zachovala napríklad budova pivovaru z 18. storočia a Pálffyho koniareň. V ďalšom barokovom dome zas sídli knižnica. Zostali aj časti hradieb okolo centra mesta zo 17. storočia.
Ďalšia historická časť Bojníc sa nachádza kúsok od námestia na Sládkovičovej ulici. Kostol svätého Martina postavili v gotickom slohu, vedľa neho je baroková fara. No a pod farou sa dá nájsť známa Prepoštská jaskyňa, kde sa našli úlomky neandertálskych nástrojov a množstvo ďalších predmetov z neskorších období doby kamennej. Kedysi bola jaskyňa úplne voľne prístupná, nedávno do nej nainštalovali múzeum a atmosféru pravekého obydlia dokreslili maketami praľudí či umelou hlavou mamuta. Archeologické nálezy objavili ešte za prvej republiky prepošt Karol Anton Medvecký a amatérsky archeológ Gejza Turba.
Dlhú historickú tradíciu majú aj bojnické kúpele, hoci dnes to už na nich na prvý pohľad nevidieť. Tie sú vzdialené kus cesty cez park od zámku. Kúpeľná budova s názvom Mier pochádza ešte zo 16. až 17. storočia, vila Gabriela vznikla koncom 19. storočia.
Úplne najnavštevovanejšia atrakcia Bojníc zoologická záhrada až tak dlhú históriu nemá. Vznikla v roku 1955, čo ju však stále robí najstaršou zoologickou záhradou na Slovensku. Čo sa týka návštevnosti, ročne sa na bojnické zvieratá príde pozrieť zhruba 400-tisíc ľudí, druhá najviac navštevovaná je bratislavská s asi štvrť miliónom návštevníkov.
Táto stránka nie je odborným historickým dielom. Pracujem na nej vo voľnom čase, niekedy sa zmýlim a datovanie pamiatok sa občas mení. Ak nájdete chybu, prosím, napíšte mi na adresu jfilip@omestach.sk.
Čo sa dá navštíviť v Bojniciach
- Zámok Bojnice (Slovenské národné múzeum)
- Zoo Bojnice
- Múzeum praveku
- Bencovje grunt (múzeum tradičných remesiel)
- Dom ilúzií
- Galéria Velvet
- Mineralogické a banícke múzeum
- Pieskové sochy
- Sokoliari Aquila
- BotanyPark (kaktusy)
- Zrkadlové bludisko
- Vyhliadková veža Čajka
Zaujímavé články o Bojniciach
- Rozhovor s riaditeľom zámku (Denník N, 2021)
- O zmrzlinárni v Bojniciach (Denník N, 2021)
- O slonoch v bojnickej zoo (Denník N, 2021)
- Rozhovor so sokoliarom z Bojníc (Denník N, 2021)
- O požiari bojnického zámku v roku 1950 (MY Horná Nitra/Sme, 2020)
- O sporoch s majiteľom kúpeľov (Aktuality, 2021)
- O výstavbe v okolí zámku (Aktuality, 2022)
- O zlom stave hradieb (Aktuality, 2021)
Fotogaléria
Fotky sú z roku 2024, ak nie je uvedené inak. Popisy k fotkám sú podľa zoznamu Pamiatkového úradu SR, webu pamiatkynaslovensku.sk a webu hotela Lipa.