- Centrum je prestavané, z historických budov stoja napríklad dva kostoly, okresný súd a Vermesova vila,
- zo šľachtických sídel sa zachoval Žltý kaštieľ, naopak, Biely kaštieľ je už zbúraný,
- pamiatkou na židovskú komunitu je cintorín, synagógy komunizmus neprežili.
Dunajská Streda je centrom Žitného ostrova a zároveň mesto s najväčším podielom maďarského obyvateľstva zo všetkých okresných miest na Slovensku. Centrum je väčšinou socialistické, hoci zbúrané staré domy sa snažili aspoň čiastočne nahradiť modernou architektúrou s podobnými prvkami. Z histórie trhového zemepanského mestečka, ktorému dala koncom 19. storočia a za prvej republiky tvár početná židovská menšina, sa však predsa niekoľko pamiatok zachovalo. Patrí medzi ne Žltý kaštieľ z 18. storočia, dva kostoly, niekoľko historických domov na Hlavnej ulici a okresný súd.
Dunajská Streda bola od stredoveku miestom trhov, ako o tom svedčí už jej názov. Katolícky kostol sa spomínal ešte v 14. storočí, a aj jeho súčasný vzhľad nesie znaky neskorej gotiky. Pamiatkový úrad ho datuje do 15. storočia. Pôvodne trhové námestie Ármina Vámbéryho, kde kostol stojí, je však už obklopené panelákmi. Pôvodnú zástavbu však v centre trochu pripomínajú budovy maďarského architekta Imreho Makovecza z 90. rokov.
Mesto sa dnešnej podobe priblížilo v 19. storočí, keď sa Streda zlúčila s ďalšími okolitými obcami, s ktorými však už de facto tvorila jedno mesto aj predtým. Hlavná ulica napríklad tvorila hranicu medzi Stredou a pôvodne samostatnou obcou Újfalu.
Na Hlavnej ulici ešte niekoľko historických domov stojí. Sú poschodové a majú pomerne zdobené priečelia. Evanjelický kostol je z roku 1883 a budova okresného súdu zas zo začiatku 20. storočia. Horšie je to so židovskými pamiatkami. Židia, ktorí za prvej republiky podľa sčítania z roku 1930 tvorili viac než 40 percent obyvateľstva, mali v Dunajskej Strede najmenej dve synagógy. Dnes už nestojí ani jedna. Väčšia z nich dostala v roku 1945 priamy zásah leteckou bombou a komunistický režim sa chopil príležitosti a zvyšky chrámu v 50. rokoch zrovnal so zemou.
Židovských občanov ešte pripomína aspoň rozsiahly cintorín medzi rodinnými domami v západnej časti mesta. Ďalšou, neoficiálnou pamiatkou je talmudská škola, ktorá je sídlom dnešnej židovskej náboženskej obce.
Neďaleko Hlavnej ulice leží takzvaný Žltý kaštieľ, ktorý bol jedným z dvojice väčších kaštieľov v mestečku. Dal ho postaviť jeden z významných rodákov biskup Mikuláš Kondé v 18. storočí a od 70. rokov v ňom sídli Múzeum Žitného ostrova. Druhý, takzvaný Biely kaštieľ, bol domovom múzea predtým, za komunizmu ho však zbúrali. V historickej Vermesovej vile zo začiatku 20. storočia sa dá nájsť ešte galéria.
Ponovembrový vývoj Dunajskej Stredy bol pomerne kľukatý. V roku 1999 v tamojšej reštaurácii zastrelili samopalom desať členov takzvaného gangu pápayovcov. Išlo o jednu z najmasovejších vrážd v moderných dejinách Slovenska.
Táto stránka nie je odborným historickým dielom. Pracujem na nej vo voľnom čase, niekedy sa zmýlim a datovanie pamiatok sa občas mení. Ak nájdete chybu, prosím, napíšte mi na adresu jfilip@omestach.sk.
Čo sa dá navštíviť v Dunajskej Strede
- Žitnoostrovské múzeum v Dunajskej Strede (Žltý kaštieľ)
- Galéria súčasných maďarských umelcov (Vermesova vila)
Zaujímavé články o Dunajskej Strede
- O roku 1989 v Dunajskej Strede (Denník N, 2019)
- O vražde pápayovcov (Sme, 2017)
- Spomienky na holokaust (v maďarskom jazyku, Napunk/Denník N, 2022)
- O židovských obyvateľoch mesta (v maďarskom jazyku, Napunk/Denník N, 2022)
Fotogaléria
Fotogaléria je z roka 2023. Popisy k fotkám sú podľa zoznamu Pamiatkového úradu SR, webu mesta Dunajská Streda, stránky Baumit (rekonštrukcia súdu) a historických pohľadníc.